V článku sa dozviete:
  • Prečo župan Juraj Droba ako prvý zatvoril školy
  • Ako vidí spor medzi Matovičom a Sulíkom
  • Koľko stráca bratislavský kraj na koronakríze
  • Ako podľa župana z toho von

Šiesteho marca zaznamenali prvý prípad koronavírusu na Slovensku. Martin Barto, v tom čase tieňový minister zdravotníctva zo strany SaS, povedal, že by bolo dobré zavrieť školy. Mnoho ľudí to označilo za strašenie. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba mal však podobné obavy. Prečo sa ako jeden z prvých rozhodol prerušiť výučbu v školách aj to, čo si myslí o otváraní ekonomiky a stabilite novej vlády, prezradil v rozhovore pre TREND.

Už dva dni po prvom potvrdenom výskyte vírusu ste zatvorili stredné školy v Bratislavskom kraji. To spustilo lavínu zatvárania škôl. Prečo ste to spravili?

Bola to kombinácia analytických informácií a pohľadu na okolité krajiny, kde lavína už dávno padla z hory a valcovala obyvateľov. Zároveň to bolo veľmi prezieravé a jednohlasné rozhodnutie krízového štábu na župe. Povedali sme si, že napriek tomu, že nás budú považovať za nositeľov poplašnej správy, školy zavrieme. Bolo to v nedeľu ôsmeho marca o sedemnástej večer. Naozaj sme nechceli pustiť žiakov do školy, lebo sme vedeli, že potenciálne nakazení z okresu Malacky chodia aj na naše stredné školy v Bratislave. Nechceli sme riskovať. V ten deň rektori zavreli aj dve najväčšie bratislavské univerzity.

Nákaza sa začala v Malackách?

Bola tam zavretá jedna škola, o čom rozhodol primátor Juraj Říha. Pre prvého pozitívne testovaného z obce Kostolište. Ešte predtým sme v stredu zavreli strednú priemyselnú školu na Fajnorovom nábreží, lebo tam bolo podozrenie, že jeden zo žiakov mohol byť v priamom kontakte s kontaminovanou osobou.

Droba Juraj, Sas
Zdroj: Trend, Mano Strauch
Droba Juraj, Sas

Súvisel váš postoj aj s názorom vášho kolegu z SaS Martina Barta?

Nie, s Martinom sme to nekonzultovali. Musím povedať, že u mňa to bol inštinkt prežitia. Vyslovím teóriu, že my bývalí Východoeurópania, ktorí sme patrili do sovietskeho impéria, ho ešte stále v sebe máme. Naopak, Západoeurópania, ktorí si užívajú 75 rokov prosperity bez vojny, tento inštinkt postupne stratili. Myslím si, že v tomto sme trošku popredu, lebo socializmus nás 41 rokov učil, ako prežiť v ťažkých podmienkach.

Konali sme rázne

Spustili ste lavínu zatvárania. Ktoré školy nasledovali?

Hlavné mesto a mestské časti Bratislavy konali hneď v pondelok ráno. O desiatej hodine primátor Matúš Vallo zvolal stretnutie starostov. Tam sme sa dohodli, že zatvoria školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. To sú základné školy a škôlky. A štát potom vystrelil veľkú salvu, ale až dva dni po samospráve.

Trvalo desať dní, kým štát zavrel prevádzky. Myslíte si, že to bol dostatočne krátky čas, aby dokázal zachytiť počiatočný nárast epidémie?

Moja kritika štátu smeruje k mesiacom január a február, keď sme podcenili mnohé príznaky zo zahraničia. Vybrakované štátne hmotné rezervy a diskusný klub namiesto seriózneho krízového štábu. Ale musím vládu pochváliť, že hneď ako sa spustilo domino – po tom, ako sme zatvorili školy ako samospráva, – začala konať veľmi razantne.

Či mali zavrieť reštaurácie v ten deň, alebo nie, to je už len drobnosť. Ale myslím si, že väčšina opatrení, ktoré sa urobili, nás zachránila od obrovskej

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa