Plynulý a prirodzený prechod z jedného trhu na druhý podporuje aj ekosystém výskumno-vývojových centier v Izraeli, ktorému dominujú firmy z USA, a tiež veľmi tesná spolupráca oboch armád či účasť amerických start-up investorov v krajine. Izraelské firmy potom nejdú do až tak neznámeho prostredia a americké firmy sa tiež nestretávajú s niečím exotickým.
Príklady výnimiek
S izraelskými firmami na Slovensku je to väčšinou trochu inak. Vzhľadom na malý trh na Slovensku operujú najmä cez svoje pobočky v krajinách susedných štátov, ako je Česká republika, Maďarsko alebo Poľsko, cez obchodného partnera na Slovensku, prípadne cez obchodné zastúpenie svojich dcérskych firiem, ktoré kedysi kapitálovo ovládli. Výnimiek potvrdzujúcich toto pravidlo je však tiež dosť.
Špecialista na IT, spoločnosť Ness Technologies vstúpila rázne na slovenský trh v roku 2005, keď jej malé zastúpenie kúpilo slovenskú IT spoločnosť Delta E.S. V tom istom roku začala Ness budovať Ness Košice Development Center – prvé európske softvérové vývojové a výskumné centrum, ktoré sa zameriava na vývoj a testovanie softvéru a s tým spojené špecializované služby. Pracuje v ňom takmer päťsto ľudí. Od októbra 2011 sa Ness Technologies stala privátnou spoločnosťou po tom, čo ju ovládol globálny investičný fond Citi Venture Capital International (CVCI) a jej akcie boli stiahnuté z burzy.
Spoločnosť Biometrix Medical vyvíja a vyrába sterilné zdravotnícke zariadenia a súpravy nástrojov pre oddelenia intenzívnej starostlivosti, chirurgiu a intervenčnú kardiológiu. Keď začiatkom roka 2012 začala prostredníctvom eseročky Biometrix vyrábať v Šamoríne, sledovala tým dva ciele: zvýšiť výrobnú kapacitu firmy a zintenzívniť marketing a predaj v Európe.
Dovtedy totiž výrobu svojich produktov na Slovensku zadávala inej firme a túto spoluprácu ukončila. Od polovice roka 2014 to už bol slovenský Biometrix, ktorý začal vyrábať aj pre ďalšie firmy združené v skupine Degania Silicone. Tá je materskou spoločnosťou Biometrix Medical. Tržby slovenského závodu stúpli zo 6,1 milióna eur v roku 2012 na 13,3 milióna v roku 2015. Počet zamestnancov za rovnaké obdobie stúpol z 59 na 115.
Lieky, voda, zábava
Farmaceutická spoločnosť Teva pôsobí na Slovensku od roku 2004 cez dcérsku firmu TEVA Pharmaceuticals Slovakia a je šiestou najväčšou farmaceutickou firmou na trhu. V predaji generických liečiv je druhou najväčšou spoločnosťou. V globálnom meradle najväčších farmaceutických spoločností podľa obratu sa Teva umiestňuje na začiatku druhej desiatky.
Firma bola založená v roku 1901 v Jeruzaleme ako malý veľkoobchod s dovážanými liekmi, zásadný posun vo vývoji nastal v roku 1976, keď sa Teva zlúčila s ďalšími dvoma podnikmi a vytvorili najväčšiu farmaceutickú firmu v Izraeli. Potom sa vytrvalým uplatňovaním stratégie akvizícií a zakladania spoločných podnikov presadila v globálnom priestore.
Jednou z najdlhšie pôsobiacich izraelských spoločností na Slovensku je Netafim, ktorý si zriadil dcérsku spoločnosť už pred 20 rokmi. Firma dodáva inteligentné
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?