Ako sa pozeráte na nápad obmedziť rast veku odchodu do dôchodku?
Je to veľmi emotívna, ale zároveň atraktívna téma. Ale zaujímavé je, že keď sa v roku 2013 schvaľovalo nadviazanie veku odchodu do dôchodku na vek dožitia, tak žiadna politická sila nebola proti.
Keď ste zasadli na stoličku štátneho tajomníka na rezorte práce, hovorili ste, že na udržateľnosť priebežného dôchodkového systému by sa malo ponechať súčasné predlžovanie veku odchodu do dôchodku a zvýšiť odvody, čo sa ale nechystá.
Chcel som vtedy povedať len toľko, že ak chceme udržateľný dôchodkový systém, tak jedno s druhým súvisí. Teda, ak chceme vo vzorci pohnúť jednou premennou, tak musíme povedať, čo s inými premennými, lebo inak výsledok nebude rovnaký. Navyše už v súčasnosti prichádza každý rok minimálne o 10-tisíc dôchodcov do systému viac ako v minulosti. A to je pri súčasnom systéme. Korektné čísla, ako by zastropovanie malo vplyv na rozpočet, som ešte nevidel, ale hranica 64 rokov odchodu do dôchodku je mnohonásobne drahšia ako 65 rokov. Ak chceme zabezpečiť aj do budúcnosti primeranú výšku dôchodkov a valorizácie, tak je potrebné viesť diskusiu o dôchodkovom veku odborne a zodpovedne.
Ivan Švejna Zdroj: Martina Brunovská
Ale aj zastropovanie na veku 65 rokov bude niečo stáť.
Bude sa to pohybovať od 0,8 do jedného percenta HDP. Ale akokoľvek teraz zastropujeme odchod do dôchodku, kým príde reálna účinnosť, prejde veľmi dlhý čas. Keď to bude 65 rokov, tak to príde až v roku 2035 – 2036. Ak to bude 64 rokov, tak to príde o približne desať rokov. To znamená, že stačí, keď ten problém bude riešiť až tretia vláda, ktorá príde po nás.
Takže je zbytočné to riešiť narýchlo?
Samozrejme.
Ale je to marketingovo lákavá téma.
To ste povedali vy. Ale je naozaj irónia, že nikto nerieši problém ľudí, ktorí majú blízko do dôchodku. V súčasnosti je totiž systém taký, že keď oslavujete 60. narodeniny, tak stále neviete, kedy pôjdete do dôchodku. Dokonca ani v 61 rokoch. Ale už diskutujeme o tom, kedy pôjde do dôchodku dnešná mladšia a stredná generácia. Radšej riešme to, aby ľudia, ktorí majú päť rokov do dôchodku, vedeli, kedy naň budú mať nárok. Pričom takéto riešenie ani nič nestojí.
Myslíte tým, že by sa predlžovanie veku odchodu do dôchodku nevypočítavalo raz do roka, ale s predstihom päť rokov?
Ročník, ktorý bude mať
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?