Islandský parlament schválil zákon, podľa ktorého krajina splatí Británii a Holandsku dlhy za päť miliárd dolárov. Tie jej vznikli po krachu tamojších bánk, v ktorých mali vklady aj cudzinci. Na účtoch islandských bánk malo podľa agentúry ČTK úspory zhruba štyristo tisícok klientov z Británie a Holandska. Vlády oboch krajín ich síce klientom vyplatili, no od Islandu žiadajú splatenie. Podľa zákona by mala islandská vláda splatiť svoj dlh do 15 rokov. No s dodatkom, že splácanie bude závisieť od islandského hrubého domáceho produktu. Británii bude musieť ostrovná krajina zaplatiť štyri percentá ročného výkonu svojej ekonomiky. Holandsku za 15 rokov odovzdá sumu zodpovedajúcu dvom percentám HDP.
Hoci zákon podľa ČTK prispeje k uvoľneniu zahraničnej pomoci islandskej ekonomike, medzi obyvateľstvom je veľmi nepopulárny a mohol by ohroziť aj plány vlády vstúpiť do Európskej únie. Islanďania totiž nedokážu pochopiť, že majú platiť za chyby súkromných bánk. Prevláda strach, že ekonomika otrasená ťažkou finančnou krízou pre toto splácanie úplne zbankrotuje. A hnev sústreďujú najmä na Britániu, ktorá vlani proti Islandu použila zákon proti terorizmu, aby zhabala islandské aktíva a vynútila si splácanie vkladov.
Island sa začiatkom mesiaca dohodol s MMF na podmienkach pomoci. Dohodu dosiahol zhruba desať mesiacov od kolapsu finančného systému. Prvú revíziu programu by mala rada MMF podľa ČTK schvaľovať čoskoro, potom umožní čerpanie časti úveru za 162 miliónov dolárov.(mk)