Úvodná fotografia: Členovia Tureckom podporovaných milícií FSA po ovládnutí sýrskeho mesta Jarabulus v auguste tohto roku.

Transatlantický Západ síce zmobilizoval medzinárodnú koalíciu, ktorá spustila letecké údery na postavenia oddielov IS, no prakticky mu uškodila málo. Nedokázala mu zabrániť pri zakladaní pobočiek v Líbyi a Jemene ani skrotiť jeho expanzívne zámery v na Blízkom východe, v severnej Afrike, v Španielsku, na Balkáne, na Kaukaze, na Kryme a v Strednej Ázii. Islamský štát vypustil cez sociálne siete do obehu mapu, ktorá šokovala svet.

Nie však natoľko, aby prekonal polarizáciu záujmov Západu a Ruska voči režimu sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada. Samoľúby turecký prezident Recep Erdogan dlho koketoval s predstavou, že využije výbojnosť IS na zvrhnutie al-Asada bez toho, aby začali teroristicky vyčíňať na Anatolskom polostrove. Islamský štát sa však ukázal ako neskrotná beštia, ktorá preniesla páchanie krvavých masakier aj do Turecka a Saudskej Arábie.

Nový kohút na smetisku

Rolu krotiteľa tohto monštra vzal na seba vlani ruský prezident Vladimir Putin, keď vypočul záchranné volanie Bašára al-Asada. Islamský štát síce predstavoval iba jednu z početných zložiek nekoordinovaného odporu povstalcov proti asadovskému režimu, no i tá postačila Moskve na to, aby ju použila ako zámienku na vojenskú intervenciu. Rusko má strategické veľmocenské záujmy na udržaní Sýrie a nemohlo si nechať ujsť príležitosť prísť tam oficiálne vojensky pomáhať bojovať proti terorizmu na pozvanie legitímnej vlády v Damasku.

Fanatický militantný islamizmus nemožno poraziť zbraňami a bombardovaním. Musí vyhasnúť v srdciach a mysliach jeho nositeľov.

Pomerne prekvapujúci Moskvy do arény, kde pravidlá hry určoval po páde železnej opony výlučne Západ a jeho regionálni arabskí petrodolároví spojenci, zmenil geopolitické pomery síl v regióne. Osamelý šiítsky Irán, ktorý bol jediným protektorom al-Asada a len opatrne vychádzal z dlhoročnej medzinárodnej izolácie, sa mohol zhlboka nadýchnuť.

V sunnitskom arabskom susedstve získal náhle širší manévrovací priestor, keď vytvoril s Ruskom a Sýriou spojeneckú os pod vlajkou spoločnej ofenzívy proti IS. Ruské raketové a letecké údery drvili IS tvrdšie ako nálety koalície vedenej Američanmi. Podľa kritikov aj vďaka bezohľadnosti voči civilnému obyvateľstvu, čo Moskva popiera.

Nad Islamským štátom sa zmráka. Kam sa rozpŕchnu jeho bojovníci?

Mapa, ktorá sa objavila ešte v roku 2014. Ukázalo sa, že ide o výtvor fanúšikov bez oficiálnych väzieb na vedenie IS. Zdroj: Profimedia.cz

Od začiatku neudržateľný

Nad Islamským štátom za začalo zmrákať. Vodcovi chalifátu Abú Bakr al-Bagdádímu a jeho poradcom muselo byť už na jeseň zrejmé, že umelo živený sen o novej vlasti pre vyznávačov pravoverného a Západom neskorumpovaného, nezmäkčilého a nezdeformovaného islamu sa na území Sýrie a Iraku nenaplní. V skutočnosti bol odsúdený na zánik už pri svojom zrode, pretože stojí a padá na koristníckej, výpalníckej a kriminálnej ekonomike, ktorá nie je dlhodobo udržateľná.

Tlak Ruska na západných spojencov, aby spoločne definovali umiernenú opozíciu, núti jednotlivé zložky hnutia odporu proti Islamskému štátu i odporu proti al-Asadovi, aby sa vyhranili. Prvá vlna priznávania skutočných farieb už prebieha a desiatky skupín, ktoré Islamský štát prinútil k spojenectvu, sa od al-Bagdádiho dištancujú. Tento proces bude pokračovať, pokiaľ sa obe vojenské superveľmoci vyhnú priamej vojenskej konfrontácii pri vzdušných piruetách nad sýrskym sudom pušného prachu.

Čo zvažuje Islamský štát

Ďalšie vyhliadky Islamského štátu sa dajú posudzovať z dvoch základných rovín: „vnútroštátnej“ a vonkajšej. Prvú si musí premyslieť vedenie teroristického hnutia. Hodiny mu tikajú po tom, čo bojovníci Kurdmi vedených Sýrskych demokratických síl (SDF) otvorili v prvú novembrovú nedeľu vojenskú ofenzívu na baštu IS v severosýrskom meste Rakká.

Vzdušnú a logistickú podporu im poskytujú Američanmi vedení medzinárodní spojenci, ktorí sa minulý mesiac zapojili aj do vojenskej ofenzívy na severoiracké veľkomesto Mosul. IS tam má jednu z dvoch hlavných mocenských základní. Politické a hospodársko-finančné i vojensko-spravodajské centrum si vybudoval v Rakke.

Nový spojený tlak na obe doterajšie bašty IS prinesie synergický deštruktívny účinok na IS. Al-Bagdádiho klika bude musieť evakuovať všetky inštitúcie alebo ich časť do bezpečia, ktoré len tak ľahko nenájde. Nie v blízkom susedstve s výnimkou Jemenu. Ostane na západných spojencoch, aby znemožnili al-Bagdádiho kumpánom presídliť sa do rozľahlej a riedko osídlenej Líbye so slabou vládou a znesvárenými povstaleckými skupinami.

Al-Bagdádi zvažuje aj drastické zoštíhlenie aparátu „štátu“ v Sýrii a Iraku, aby mohol pokračovať v 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa