A Saneca Pharmaceuticals, ktorá je súčasným nástupcom Slovakofarmy, naozaj ešte ani dnes nepláva v pokojných vodách.
Finančníci stojaci za Sanecou vlani zatvorili jej írsku sestru Suir Pharma, hoci ju k Sanece prikúpili len necelý rok predtým. Navyše čoraz menej je vyťažovaná aj samotná hlohovecká fabrika. Závodu bez vlastných liekov sa kontrakty na dodávky liekov pre iné farmaceutické firmy získavajú na presýtenom trhu len veľmi ťažko.
„Od začiatku sme vedeli, že to bude ťažké. Ale teraz vidíme, že je to možno ešte ťažšie. Avšak aj tak Sanecu vieme udržať a neskôr s ňou budeme aj rásť. Rozhodne to ale nie je beh na krátke trate,“ hovorí spolumajiteľ Wood & Company Ľubomír Šoltýs. Pre fabriku, ktorá ešte aj dnes dáva prácu 650 ľuďom, teda každému tretiemu človeku domácej výroby liekov, má viacero záchranných scenárov.
Nalomené krídla
To, do akej ťažkej misie sa púšťajú noví vlastníci hlohoveckej fabriky, ukázal hneď ich prvý rok v Sanece. Odchádzajúce Sanofi im síce garantovalo, že v rokoch 2013 až 2015 si bude zo závodu naďalej objednávať výrobu časti svojich liekov. No zatiaľ čo Francúzi v roku 2012, keď v Hlohovci končili, vykázali tržby vyše 200 miliónov eur a až 70-miliónový zisk, tak domáci finančníci dosiahli so Sanecou o rok neskôr tržby iba 75 a zisk len šesť miliónov eur. Lebo vo výkonoch Sanecy sa nepremieta najlukratívnejšia marža z predaja liekov pacientom. Saneca je len výrobcom cudzích liekov na objednávku.
Fabrika však stále ostala najväčším producentom liekov na Slovensku. Finančníci začali pracovať na jej zefektívňovaní, aby sa stali cenovo zaujímaví pre nových partnerov, ktorí doplnia garantované objednávky Sanofi. Predvlani v lete Sanece prikúpili zahraničnú posilu. Írska Suir Pharma obohatila firmu o antibiotiká a obchodné kontrakty v Severnej Amerike, ktorými dovtedy hlohoveckí farmaceuti nedisponovali.
Saneca Pharmaceuticals - zrod, úspechy a boj o prežitie
Infografiku vo väčšom rozlíšení si pozrite tu
V poslednej výročnej správe Sanecy za rok 2015 sa však uvádza, že už pred vlaňajším letom išla írska posila do likvidácie a prepustila všetkých 120 zamestnancov. A tak sa z investície do nej nič nevrátilo. „Investičný zámer pri nákupe Suir sa nenaplnil v dôsledku neočakávaného poklesu obchodov s kľúčovými zákazníkmi,“ uvádza sa vo výročnej správe.
Všetkých 120 zamestnancov muselo odísť z írskej Suir len rok po vstupe skupiny Wood & Company
Čínska kontaminácia
Ľ. Šoltýs pre TREND vysvetľuje, že spočiatku sa im v írskom podniku darilo tvoriť zisk a udržali v ňom aj najdôležitejšieho klienta, nemeckú farmaceutickú spoločnosť Stada. Lenže potom prišli o dvoch ďalších najväčších zákazníkov. A podľa neho nie vlastnou vinou.
Jeden indický predajca liekov si v Suir objednal veľké množstvá antibiotík na prienik na severoamerický trh. Expanzia sa mu nepodarila a kontrakt padol. Ešte horšie dopadla spolupráca so švédskym zákazníkom. Ten si v írskom podniku už dlhšie objednával spracovanie penicilínov od iných čínskych dodávateľov. Potom, ako sa v ich ázijských prevádzkach objavila kontaminácia, zhavaroval aj kontrakt so Suir Pharmou.
Írsky výrobca sa po týchto udalostiach dostal do strát a finančníci ho dali do konkurzu. Konkurzný správca držal Suir ešte pár mesiacov pri živote, ale napokon závod zatvoril. „Kombinácia neželaných udalostí v Suir bola pre nás veľmi nepríjemná, lebo sme na tej firme rok pracovali a napokon z toho nič nie je. Mrzí nás to o to viac, že je to prvý podnik, ktorý nám takto nevyšiel,“ hovorí Ľ. Šoltýs. Skupina Wood & Company, ktorá pôvodne vyrástla na burzových obchodoch a až neskôr sa posunula do priemyslu, vo svojich ďalších biznisoch s hygienickými textíliami či zdravotnými pomôckami krach nezažila.
Výročná správa Sanecy opravné položky a rezervy vytvárané na zhavarovanú sestru Suir vyčísľuje na štyri milióny eur. Skutočné finančné dosahy sú podľa Ľ. Šoltýsa výrazne nižšie, keďže časť rezerv bola vyčlenená na prípadné súdne spory spojené so zatváraním Suir, ku ktorým napokon neprišlo. A do strát sa napokon nepreniesli ani niektoré nesplatené informačné systémy Suir, lebo sa dali využiť aj v Hlohovci.
Spolumajiteľ Wood & Company Ľubomír Šoltýs Zdroj: Maňo Štrauch
Odložili si na horšie časy
Saneca má vlastné slabiny aj bez padnutého írskeho podniku. Za posledné dva roky jej tržby klesli zo 74 na 50 miliónov eur. A vlani po prvýkrát, odkedy funguje pod finančníkmi, nevykázala kladný prevádzkový výsledok EBITDA. Nielen pre pád Siur, ale aj preto, že garantované objednávky od Sanofi slúžiace na prežitie v prvých rokoch, sa postupne zužujú. Saneca ich ešte nemá nahradené dostatočne vysokými tržbami od iných zákazníkov. Keď finančníci prevzali fabriku, vyťažovali jej kapacity na vyše tretinu. Teraz ide len na zhruba štvrtinový výkon.
Ľ. Šoltýs tvrdí, že už majú podpísané nové výrobné kontrakty s viacerými novými veľkými klientmi. „Zavedenie ich liekov do našej výroby naši vývojári síce ešte len pripravujú, no už tento rok začneme s tržbami opäť rásť a vrátime sa aj k vykazovaniu kladnej EBITDA,“ dodáva.
Tohtoročné tržby Sanecy majú nové kontrakty medziročne zdvihnúť len mierne, z 50 na 53 miliónov eur. No na budúci rok majú poskočiť na 70 miliónov eur. Zavedenie nových liekov do výrob totiž trvá od jedného do troch rokov. „Teraz máme v Sanece tie najnáročnejšie roky, lebo garantovaný kontrakt od Sanecy sa už skončil a nové výroby pre iných farmaceutov ešte len prenášame z laboratórií na výrobné linky,“ pokračuje Ľ. Šoltýs. Z vlaňajšej výroby 1,3 miliardy tabliet sa Saneca do dvoch rokov posunie vďaka novým klientom na takmer 1,9 miliardy tabliet. „Za vodou budeme, keď budeme vedieť produkovať vyše dve a pol miliardy tabliet ročne. Túto métu chceme prekonať do štyroch až piatich rokov,“ plánuje Ľ. Šoltýs.
Nových klientov získavajú finančníci pre Sanecu vďaka tomu, že jej prevádzkové zisky z rokov 2013 až 2015 z fabriky nebrali, ale vkladali ich do jej zlepšovania. Na zefektívnenie výrob a posilnenie vývoja vtedy podľa Ľ. Šoltýsa vynaložila 18 miliónov eur. Celkový počet zamestnancov Sanecy sa od vstupu Wood & Company zúžil z 850 na 650, ale jej vývojársky tím sa, naopak, rozšíril. Dnes má firma 35 vývojárov.
Hlohovecká Saneca má vlastné slabiny aj bez padnutého sesterského írskeho podniku
Švajčiari namiesto Francúzov
Niektoré dodávky pre nových väčších zákazníkov sa už rozbehli. Pre taliansky Menarini Saneca vyrába lieky na žalúdočné problémy. Premiérovo vo svojej 75-ročnej histórii sa hlohovecká fabrika dostala aj do USA. Dodáva tam morfíny z makovej slamy. Aktuálne vývojári Sanecy chystajú aj výrobu liekov pre dve nemecké firmy, jednu kanadskú, ako aj pre domácu sieť lekární Dr.Max, ktorá patrí skupine Penta.
Najvýznamnejším novým klientom je pre Sanecu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?