Washington s Bruselom na základe toho uvoľnili príslušné sankcie. V praxi tak umožnili Iránu vrátiť sa na globálnu energetickú a obchodnú scénu a predávať bez obmedzenia svoj plyn a ropu. Do Teheránu sa okamžite zleteli štátne a odchodné delegácie z celého sveta vrátane slovenskej v nádeji na lukratívny biznis.
Chorus chválospevu
Translatlantický Západ uvítal staronového solventného zákazníka chválorečením medzinárodnej diplomacie a Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA). „Blízky východ i svet sú teraz bezpečnejším miestom,“ vyhlásil šéf britskej diplomacie Philip Hammond a netajil pred novinármi presvedčenie, že podpísané dokumenty dostatočne uzemnili ambície iránskeho jadrového programu.
„Ak sa bude Irán snažiť podvádzať a tajne vyrobiť bombu, chytíme ho,“ ubezpečoval prezident Barack Obama v prejave z Bieleho domu americkú verejnosť. O necelý týždeň odvolalo sankcie voči Iránu aj Tokio. Japonsko by chcelo „naďalej posilňovať kooperatívne vzťahy s Iránom a prispievať k mieru a stabilite Blízkeho východu prostredníctvom svojich tradične priateľských vzťahov s Iránom,“ vyjadril sa z ďalekého Tokia hovorca vlády Jošihide Suga.
S predsedom francúzskeho Senátu Gérardom Larcherom Zdroj: SITA/AP
Len Izrael neprestal varovať, že Irán sa bude môcť napriek dohode pokúšať o vývoj jadrovej zbrane. „Aj keď Irán podpísal dohodu o svojom jadrovom programe, neupustil od snahy vyvinúť jadrovú zbraň, ďalej koná tak, aby destabilizoval Blízky východ, a porušovaním svojich medzinárodných záväzkov šíri terorizmus po celom svete,“ uviedla kancelária premiéra Benjamina Netanjahua.
Jeho výstrahy nezanikli vo virvare reportáží o desiatkach obchodných zmlúv a memoránd o porozumení, ktoré jednotlivé delegácie v Teheráne uzatvárali, pretože B. Netanjahu predniesol nemenej skeptický prejav na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. I tak ostal osamotený. Väčšiu pozornosť vzbudzovali pikantné debatné súboje iránskeho ministra zahraničných vecí Džavada Zarífa so saudským princom Turkim bin Faisalom Al Saudom, bývalým šéfom saudskej spravodajskej služby a veľvyslancom v Spojených štátoch. Ilustrovali neslabnúce riziká vypuknutia ozbrojeného konfliktu Iránu s niektorou z krajín Blízkeho východu.
Irán sa nepremení na holubicu mieru
Irán tam vedie tri zástupné vojny. V Sýrii podporuje
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?