Medzitým sa do obchodov dostal iPhone 8 a 8 Plus, ktoré sú, ironicky, jeho najsilnejším konkurentom. Hoci je iPhone X po všetkých stránkach výborný smartfón s minimom nedostatkov, jeho cena je obludná. A cena jeho servisu ešte hroznejšia.
Dostáva sa pod kožu
Je to trochu zvláštne. Možno pre množstvo a intenzitu toho rozruchu. Ale hoci sme boli na iPhone X veľmi zvedaví a tešili sme sa na jeho porovnanie s iPhonom 7 Plus a 8 Plus, ktoré sme aktívne používali posledné dva roky, po rozbalení to nejako nezaiskrilo.
Zdroj: Apple
Nemá to byť nejaká narážka na Galaxy Note 7. Vedeli sme, čo čakať, a tak prvý dojem bol skôr neutrálny. Rovnaké balenie ako pri ostatných súrodencoch, rovnaká nabíjačka aj slúchadlá. A tiež redukcia na 3,5 mm jack.
Samotný iPhone X je na prvý pohľad dielom Jonyho Ivea, hlavného dizajnéra Applu. Len mu chýba domáce tlačidlo a plocha displeja je natiahnutá na celú prednú plochu. Po pár dňoch sa však dojem zlepšoval, pretože sme objavovali stále nové a nové zákutia.
Nie je to len o nevšednom (aspoň pre Apple) displeji. Obrazovka je dominantou každého smartfónu a v tomto prípade je to zas najdominantnejší prvok generačnej obmeny medzi jablkovými mobilmi. Prvýkrát sa Apple odhodlal pre Amoled a bolo to dobré rozhodnutie. Displeje však mali iPhony skvelé aj doteraz. No tento nový ešte pridáva na kontraste a živosti farieb v tej správnej intenzite. Tiež je dobre čitateľný na slnku.
Displeju ako takému nemáme čo vyčítať. Naopak, jeho forma je iný príbeh. Hovoríme o neslávnom výreze navrchu. Človek si však zvykne na všetko. Ale nerozumieme, prečo toto malo byť najlepšie riešenie. „Rožky“ v rohoch sú podľa nás zbytočným dizajnovým rozptýlením. Slúžia na zobrazovanie pár informácií, ako je čas alebo intenzita signálu. Inak sú zbytočné. Iba čo deformujú fotografie a video zobrazené na úplne celú plochu. Aj tak je zatiaľ veľká časť aplikácií nepripravená na túto kuriozitu a zobrazuje sa len na časti obrazovky do výšky výrezu. Viac by sme ocenili tenké rámiky, ale i tenkú bradu a čelo, kam by sa všetky senzory vošli. Niečo na spôsob Galaxy Note 8 alebo LG V30.
Zdroj: Apple
Zmenili sa aj ďalšie konštrukčné drobnosti. Predná aj zadná časť je z tvrdeného skla a rám je z leštenej chirurgickej ocele. Je to perfektný materiál, elegantný a odolný. Priali by sme si, aby bol aj v ostatných smartfónoch. Tlačidlo na vypínanie obrazovky je plochejšie a dlhšie než pri predchodcoch. Má tiež nové funkcie. Napríklad pridržanie aktivuje asistentku Siri alebo päť stlačení začne volať záchranku. Na to sme prišli, až keď sme zistili, že číslo 112 naozaj vytáčame. Nechtiac, pri bežnom nosení vo vrecku. Dá sa to však v nastaveniach zmeniť.
Tiež sme sa museli naučiť, ako mobil vypnúť. Už žiadne pridržanie vypínača. Musí to byť skombinované s pridržaním tlačidla na zvýšenie hlasitosti. Zvyšok je štandard. Lightning konektor s mriežkou reproduktora na dolnej hrane, slot pre SIM kartu napravo.
Vyčítať musíme objektív zadných fotoaparátov. Je vystúpený viac než pri akomkoľvek mobile. Navyše má blok s objektívmi, mikrofónom a bleskom veľmi ostré hrany. iPhone X je tak ako stvorený na dokúpenie nejakého vhodného krytu, ktorý objektív zarovná s plochou zariadenia. To pomôže aj znížiť riziko vyšmyknutia. No spracovanie je ukážkové, podľa nás najlepšie od iPhonu 5.
O komponentoch nie je potrebné sa rozpisovať. Apple A11 Bionic procesor s troma gigabajtmi operačnej pamäte podáva v závislosti od konkrétneho testu najlepšie výsledky zo všetkých smartfónov na trhu. Je škoda, že na výber je len 64 a 256 GB úložisko. Práve 128 GB je najobľúbenejšia hodnota. No ak už bezpodmienečne iPhone X kupujete, tak radšej s 256 GB. Tie 4K videá alebo uloženie pár dielov seriálu z Netflixu na pozeranie v lietadle vedia pamäť zapratať raz-dva. Ak je protiargument, že toľko pamäte nepotrebujete, tak iPhone X asi nevyužijete naplno.
Zdroj: Apple
Výborné fotky aj kamera
Fotoaparát je jedným z kľúčových parametrov všetkých iPhonov. Na prvý pohľad minimálny rozdiel oproti fotoaparátu z iPhonu 8 Plus. Jeden širokouhlý 12 Mpix, druhý s dvojitým optickým priblížením. X-ko má optickú stabilizáciu a lepšiu svetelnosť sekundárneho objektívu. Oceňujeme možnosť nahrávať 4K video rýchlosťou 60 fps. V tomto je Apple úplne prvý. Škoda, že sa stále nedá snímať v pomere 16 : 9.
Kvalita záberov je presne taká, akú by človek očakával pri mobile za viac ako 1 200 eur. Veľmi dobré spracovanie farieb, pomerne slušný dynamický rozsah a rýchle ostrenie. Nemusí sa ani hanbiť za zábery v šere. Vo viacerých scenériách jemne zaostáva za Galaxy Note 8, no stále ide o jeden z top päť fotoaparátov na trhu. Možno aj najlepší medzi kamerami v mobiloch. Pribudli nové funkcie. Napríklad portrét s umelo rozmazaným pozadím aj pri selfie. Alebo takzvané režimy prirodzeného svetla.
Žiadna veľká batéria sa nekoná. Respektíve – dve batérie uložené v tvare písmena L. Aj napriek kapacite diétnych 2 716 mAh vydržal iPhone X porovnateľne dlho na jedno nabitie ako iPhone 8 plus. Teda pri rozumnejšom používaní aj dva dni. Nechýba rýchle alebo bezdrôtové nabíjanie. Aj keď prakticky chýba, lebo vyžaduje dokúpenie bezdrôtovej nabíjačky alebo nabíjačky pre rýchle nabíjanie.
Zdroj: Apple
Gestá sú nové tlačidlá
Okrem displeja sú najväčšími zmenami forma odomykania mobilu a jeho ovládanie. To všetko pre odstránenie hlavného tlačidla, ktoré fungovalo aj ako čítačka prstov. Vystriedalo ju takzvané Face ID, teda skener tváre. Musíme sa priznať, že sme k tejto novote boli skeptickí. Ale zbytočne. Prvotná registrácia tváre prebehla za pár sekúnd jednoduchým otáčaním hlavy pred mobilom.
Takto sa potom dá odomykať nie iba mobil, ale napríklad aj platba v App Store a podobne. Face ID sme vyskúšali v slnečných okuliaroch, v šiltovke, v silnom šere. Všade fungovalo takmer vždy na prvý pokus. Trochu si na to človek musí zvykať, ale potom to berie úplne prirodzene. Face ID nefunguje, ak je mobil otočený na stranu alebo pri prekrytí úst viac ako troma prstami. Apple nebol prvý a Samsung vedel skenovať tvár už pred rokmi. No iPhone X to robí omnoho rýchlejšie a hlavne presnejšie.
Ovládanie je v tejto novinke sústredené okolo gest. To primárne – návrat na domácu obrazovku – sa robí potiahnutím prsta od dolnej hrany hore. Zhodou okolností sme si na to trochu zvykli už pri Galaxy Note 8, kde sa dá riadok s ovládacími tlačidlami schovávať a vyvolá sa presne tým istým gestom. Posunom po dolnej hrane do strán sa zobrazujú predošlé otvorené aplikácie. Pridržaním prsta po posunutí zdola smerom hore sa zas ukážu náhľady všetkých naposledy spustených aplikácií. Alebo vysunutie ovládacieho centra. To sa robí potiahnutím z pravého „rožka“ displeja smerom dole.
Prípadne v nastaveniach sa dá nastaviť zobrazenie plávajúceho a pokojne aj prehliadaného softvérového tlačidla pre návrat na domácu obrazovku. Možností je viacero. Je pravda, že si vyžadujú trochu dlhšie zvykanie, ako by človek čakal. Malo by však stačiť pár dní.
Zdroj: Apple
Všetko to stojí a padá na cene
iPhone X je ukážkovo spracovaný, a teda veľmi odolný. Háčik je v tom,
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?