Aj preto, že vonkajší dizajn iPhone 5s takmer kompletne podedil po päťkovom predchodcovi. Fešácke hliníkové telo má totožné rozmery vrátane hrúbky 7,6 milimetra, čo ani v dnešnom svete ultratenkých mobilov nie je zlá hodnota.
Nezmenila sa ani hmotnosť (112 gramov), vďaka ktorým ide o komfortne nositeľný mobil. Ostalo umiestnenie ovládacích prvkov, reproduktorov a audio jacku.
Ostal tiež neštandardný konektor Thunderbolt (a aj neštandardná nano SIM). Dizajnovou novinkou je tretí farebný variant šasi, zlatý. Ten, čo je všade vo svete úzkym profilom.
Na prednej strane vidieť oproti päťkovému iPhonu len jeden odlišný dizajnový prvok: hlavné tlačidlo pod displejom. Už nie je označené typickým štvorcom. Je síce znova mierne zapustené, no nie je preliačené (nemá konkávny tvar). Reč je o novom skeneri odtlačkov prstov Touch ID.
Funguje solídne: rozoznávanie je rýchle a, zdá sa, že aj spoľahlivé. Prst netreba klásť na senzor v jedinej presnej polohe. Poradí si s ním aj vtedy, keď sa naň položí trocha zboku. A zasa nepustí, pokiaľ sa ho dotkne iný, neautorizovaný prst. Touch ID podľa Applu limitujú jazvy a špina na prstoch, prípadne ich nadmerná vlhkosť (no to nebol náš prípad).
Touch ID zatiaľ veľmi široké použitie nemá: možno ním potvrdiť nákup v App Store a odomknúť mobil. Na ďalšie aplikácie si treba počkať. No tomu, kto má vstup do telefónu zaheslovaný (čo by pri rozsahu a význame v ňom uložených informácií mal byť štandard), už teraz o niečo zlepší používateľský komfort. Nielenže usporí jednu-dve sekundy, no najmä netreba vyťukávať heslo.
Paralely medzi iPhonmi 5 a 5s sa znova vynoria pri pohľade na displej. Apple evidentne verí, že potenciál štvorpalcového displeja s Retina rozlíšením (640 x 1 136 bodov) sa ešte nevyčerpal. Môže to byť pravda: aj na aktuálne pomery ide o jeden z najlepších displejov na trhu.
V hustote pixelov papierovo oproti full HD borcom zaostáva (má 326 ppi, kým napríklad LG G2 až 424 ppi), no bežné oko veľký rozdiel nepostrehne. Displej má v polohe na ležato šíru niečo málo pod deväť centimetrov, a tak sa na ňom komfortne surfuje po webe, mejluje, aj browsuje vo fotkách.
Viac inovácií vložili inžinieri Applu do fotoaparátu. Jednu vidieť pri pohľade na zadnú stranu iPhonu 5s. Nie je tam jeden ledkový blesk, ale hneď dva. Jeden je biely, druhý béžový. Táto novinka takisto funguje: pokožka tváre vyzerá naozaj reálnejšie.
Hoci fotky dopadnú výborne aj bez blesku (i v slabších svetelných podmienkach). Apple dokazuje, že megapixle, na ktorých bazíruje konkurencia, nie sú všetko: iPhone 5s má rozlíšenie vcelku všedných 8 Mpix.
Foťák dostal tiež niekoľko nových funkcií. Medzi nimi video spomalené na rýchlosť 120 obrázkov za sekundu (slo-mo). Ideálna vecička na párty alebo rozveselenie detí. Na prvý pohľad nič svetoborné. App Store na tento účel určite ponúka aspoň tucet aplikácií. No netreba ich hľadať, sťahovať a inštalovať.
Sťahovať a inštalovať netreba ani nový systém iOS7, ktorý iPhone 5s ho dostáva od výroby. Sedmičkový iOS (stiahnuť sa dá aj na iPhone 5 a iPhone 4s) je kapitola sama o sebe. Niekomu môže prísť ako najlepší mobilný softvér súčasnosti. Inému zasa pripomína Android, čo pre odlíšenie iPhonov od konkurencie neveští nič dobré.
Ani ďalšie novinky v iPhone 5s nie sú vidieť zvonka. Mobil má 64-bitový procesor A7 (ako prvý na svete), rýchlejší grafický čip a tiež sekundárny pohybový procesor M7. To je pekné, avšak zvýšený výkon sa v plnej miere prejaví až pri prepracovaných aplikáciách, ktoré buď ešte nikto nevyvinul, alebo ich bežný jabĺčkar nepoužíva. No aspoň ho môže hriať pomyslenie, že jeho mobil po hardvérovej stránke tak skoro morálne nezastará.
Čo bežného iphonistu zaiste zaujme skôr, je batéria. V prípade iPhonu 5s by mala oproti päťkovému modelu podľa výrobcu vydržať dlhšie o desať percent v standby móde a o 20 percent pri aktívnom používaní. V praxi treba nabíjačku naozaj vyťahovať o niečo menej často, ale viac ako pol druha dňa sa bez nej aktívnejší používateľ aj tak zväčša nezaobíde.
Bez čoho sa používateľ podľa Applu zrejme zaobíde úplne, je NFC, ktoré ani v iPhone 5s nie je, hoci ho tam mnohí analytici očakávali. Až taká škoda to nie je, ani androidová konkurencia zatiaľ z toho, že je NFC-friendly, veľmi neťaží. No možno je to len otázka priorít. Rovnako ako slot na pamäťovú kartu či FM rádio, ktoré v novom jablku chýbajú už tradične. Čo, takisto tradične, nechýba, je prémiová cena.
Zariadenie zapožičal Slovak Telekom.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- smartfón LG G2
- digitálny zápisník a smart hodiny Samsung Galaxy Note 3 a Galaxy Gear
- smartfón Sony Xperia Z Ultra
- tablet Nexus 7 II
- cyklonavigácia Mio Cyclo 305 HC
- ultrabook Sony Vaio Pro 13
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.