Programové vyhlásenie druhej vlády Roberta Fica komentoval predseda KDH Ján Figeľ slovami, že by bolo prirodzené a čestné, keby vládna strana použila svoj volebný program aj ako program kabinetu na štyri roky. Chcel tým povedať, že vládny program strany Smer-SD sa od volebného až príliš odlišuje. V skutočnosti sa neodlišuje duchom, lebo „filozofiu“ majú spoločnú. Rozdielnosti sa týkajú miery konkrétnosti, či presnejšie nekonkrétnosti programov. Vládny je ešte všeobecnejší a neurčitejší ako volebný.
Najmä nekonkrétne
Nielen vo volebnom, ale aj vo vládnom programe je Smer stranou systémového a programového etatizmu, lebo vo všetkých oblastiach verejného života chce posilniť význam a úlohu štátu. Téza, že jeho funkcie „boli v nedávnej minulosti neprimerane oslabované“, sa dostala z predvolebnej rétoriky do hlavného programového dokumentu vlády – aj s tým, že je „nevyhnutné nanovo definovať priestor na intervenciu štátu“.
O čo silnejší dôraz sa kladie na to, že štát bude hlavný aktér „pri prekonávaní krízy a komplexnej tvorbe podmienok na zvyšovanie kvality života na Slovensku“, o to nekonkrétnejšie je „definované“, čo bude kabinet R. Fica robiť.
Smer vo volebnom programe ešte našiel odvahu, aby povedal, že pre daňovníkov s príjmami nad 33-tisíc eur ročne „navrhne zvýšenie sadzby dane z príjmov fyzických osôb na úroveň 25 percent“, že najziskovejším firmám „navrhne progresívnu daň z príjmov vo výške sadzby 22 percent“. Ale vo vládnom vyhlásení sa uchýlil k vete: „Zvýši sa progresivita daňového systému pre nadštandardné príjmy fyzických osôb, ako aj pre právnické osoby“. Pre koho, o koľko a ako, vyhlásenie nekonkretizuje.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?