Rok 2022 je zúčtovaním za štedré stimuly z pandemického obdobia. Roky 2020 a 2021 boli také bujaré, že na finančnom trhu sa takmer nedalo prerobiť. Centrálne banky otočili kormidlo a sprísňujú menovú politiku.
Akcie sú napriek rely z posledných dvoch týždňov stále 15 percent pod vrcholmi, technologické akcie dokonca viac ako 20 percent. Dlhopisy, ktoré majú byť bezpečnejšie, klesajú počas najhoršieho trhu od roku 1842 o desať percent a zdá sa, že pokles sa ešte nekončí.
Stávky na skorý odraz akcií od dna sú veľmi drahým hazardom
Musí to tak byť, pretože posledné roky naplno ukázali, že všetkého veľa škodí, a platí to aj o peniazoch. Monumentálna pomoc obyvateľom a finančným trhom dopomohla k rozkývaniu globálneho zásobovacieho reťazca. Iste, lockdowny urobili svoje, ale dopyt zo strany spotrebiteľov je skrátka nenásytný.
Taký nenásytný, že postupne rozbehol najväčšiu infláciu za posledné štyri dekády. Centrálne banky pritom celé mesiace neverili, že najväčšia inflácia za posledné štyri dekády môže nastať.
Uvoľneným odtokom pretečú bilióny
Americká centrálna banka ide upravovať svoju bilanciu. Počas posledných dvoch rokov naliala do trhu štyri a pol bilióna dolárov prostredníctvom nákupu vládnych dlhopisov a ďalších cenných papierov. Výmenou za to dostali banky peniaze na podporu úverovania v ekonomike a ceny aktív.
Na konci dňa si investori v centrálnej banke ukladali až dva bilióny dolárov, pretože ich nemali kam dať. Napriek veľkým deficitom vlády nebolo na trhu dosť dlhopisov a cenných papierov, do ktorých mohli peňažné fondy investovať. Vo výsledku mali americké dlhopisy len historicky najnižší výnos 0,8 percenta.
- Operácia kvantitatívne utesňovanie
Proces sťahovania likvidity sa rozbehol už teraz v júni. Oproti poslednej takejto operácii bude tempo vysušovania trhu o polovicu vyššie a následne od septembra pôjde na dvojnásobok. Takže mesačne zmizne 95 miliárd dolárov. Koniec operácie nie je určený, predpokladá sa, že stiahnutých bude jeden a pol až tri bilióny dolárov. Skončiť skôr ako na jeseň 2023 si Fed nebude môcť dovoliť.
Dopyt skrátka prevyšoval ponuku, ich cena prudko stúpala. Tento rok je to, samozrejme, inak, Fed sa dlhopisov bude zbavovať a z finančného trhu budú miznúť bilióny dolárov. Isté je len jedno, menej likvidity a peňazí v systéme znamená nižšie ceny aktív.
Operácia sa začala začiatkom júna, Fed je k trhom stále milostivý a nerozbehol protiopatrenia naplno. Počas júna, júla a augusta nechá vyprchať 47,5 miliardy dolárov každý mesiac, následne tempo zdvojnásobí na 95 miliárd za mesiac.
Termín ukončenia opatrení nie je známy, hoci investičné banky ako napríklad Barclays odhadujú, že rezervy bánk by mali mať vo výsledku klesnúť zo súčasných 3,3 bilióna zhruba na dva bilióny dolárov.
Fed vypustí z trhu približne 1,5 bilióna dolárov do konca roka 2023, čo bude mať na trh taký istý efekt, ako keby zvýšil sadzby o jeden percentuálny bod. Do konca roka 2023 by mal Fed zvýšiť sadzby až k úrovni 3,5 percenta. Pridajme k tomu efekt vypustenia likvidity a dostaneme najvyššie sadzby od roku 2007.
Niektoré inštitúcie ako napríklad Capital Economics odhadujú, že Fed pôjde ešte ďalej a vypustí z trhu až tri bilióny dolárov. Tak by mala bilancia centrálnej banky dosiahnuť oproti ekonomike rovnaký pomer, aký mala pred pandémiou. Ak to rizikové aktíva prežijú, bola by to skutočná normalizácia menovej politiky.
Rizikové aktíva na hrane priepasti
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?