V polovici júna vydala kremnická štátna mincovňa zlatú medailu prezidentky Zuzany Čaputovej. Uvádzacia cena bola 580 eur a medaila sa veľmi rýchlo vypredala. Na numizmatických weboch sa už po pár týždňoch predávala za 630 eur, čo je nárast o osem percent. Nečudo, keďže počet jej kusov bol limitovaný na tristo.
Pri investičných aktívach, ako sú zlaté mince či medaily, platí, že za vzácnosť sa platí viac. Ak k nej pridáte raritu či historickú a umeleckú hodnotu, môžu investície do mincí a medailí priniesť vyšší výnos než akcie.
Cena zlata na trhu v posledných mesiacoch v dôsledku koronakrízy stúpa. Na konci júna sa vyšplhala takmer na osemročné maximum 1 778 dolárov za uncu. Dopyt po zlate považovanom za bezpečnú investíciu v časoch neistoty a za zabezpečenie pred infláciou, stúpa. A to vo všetkých formách. Bokom neostávajú ani zlaté mince a medaily.
Zlato nesklamalo ani v čase pandémie. Je na osemročnom maxime
Vysoké zhodnotenie
Pri limitovaných zlatých razbách medailí či mincí je podľa odborníkov nárast cien ešte prudší, ako je to pri medaile prezidentky. „Nárast ceny aj o desiatky percent je celkom bežný jav, a to aj v priebehu 24 hodín od ich emisie,“ tvrdí majiteľ numizmatickej predajne v Kremnici Drahomír Zobek.
Napríklad medaila Karla Gotta, ktorá sa pri uvedení na trh predávala za 150-tisíc korún, mala už za tri mesiace hodnotu 250-tisíc korún,“ uvádza marketingový manažér Českej mincovne Jaroslav Černý. To je nárast o 40 percent, o čom môžu držitelia akcií a dlhopisov len snívať. Hodnota zlatých mincí a medailí je odvodená od niekoľkých faktorov – hodnoty kovu, počtu kusov, ale aj motívu, pričom u zberateľov môže hrať úlohu aj autor návrhu a jeho umelecká hodnota.
Na Slovensku mali v posledných rokoch zaujímavé zhodnotenie aj medailové razby – repliky mincí od vzniku prvej Československej republiky až po poslednú obehovú menu Slovenska, pretože sa vydávali v malých nákladoch.
Zo zlatých zberateľských mincí, ktoré vydáva Národná banka Slovenska (NBS), bola najviac zhodnotená minca v nominálnej hodnote päťtisíc korún, približne 166 eur, venovaná 1 100. výročiu úmrtia panovníka Veľkomoravskej ríše Svätopluka. Dnes sa predáva za 900 eur.
„Bolo to zapríčinené tým, že išlo naozaj o prvú zlatú mincu emitovanú NBS z roku 1994 po vzniku samostatného Slovenska,“ vysvetľuje riaditeľ odboru riadenia peňažnej hotovosti NBS Andrej Slížik.
Najbežnejšia rýdzosť zlatých razieb je 986/1 000 Au, čo znamená obsah zlata na tisíc gramov. Investičné mince majú nižšiu rýdzosť 900/1 000 Au a zvyčajne nemajú nominálnu hodnotu. Česká mincovňa razí zlaté mince a medaily skoro z rýdzeho zlata, ktoré obsahuje 999,9 gramu zlatého kovu na kilogram.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?