Koncom leta získala veľká čínska spoločnosť podiely v českých aerolinkách, pivovare, futbalovom klube, kupovala tiež historické budovy v centre Prahy. Na Slovensku sú zatiaľ čínske investície minimálne. Prečo je to tak, objasňuje pre TREND veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike Pan Weifang.
Čínske investície zatiaľ Slovensko obchádzajú. Prečo?
Hlavnou prekážkou sú chýbajúce znalosti čínskych investorov o Slovensku. Čínski obyvatelia a podnikatelia poznajú Nemecko, Francúzsko, poznajú aj Českú republiku, no len málokto v Číne vie o existencii Slovenska. Keď však čínski investori navštívia Slovensko, zistia, že je to skvelá krajina na investovanie.
Predpokladáte teda v nasledujúcich mesiacoch prílev nových čínskych investícií na Slovensko?
Prichádza sem čoraz viac podnikateľov. V týchto dňoch otvoril v Bratislave svoje zastúpenie čínsko-európsky priemyselný park z hi-tech zóny Zhongjie, podpisoval som tiež memorandum o spolupráci akademikov z našich krajín s firmami v oblasti vedy. Budúcu spoluprácu preto vnímam veľmi optimisticky. Treba tiež vnímať nepriame investície – mnohé čínske firmy sa spojili s nemeckými, talianskymi či luxemburskými firmami a po kúpe zistili, že majú pobočky aj na Slovensku, napríklad China South Rail.
Každý mesiac sprevádzam na Slovensku dve-tri delegácie z Číny. V septembri tu boli dve veľké podnikateľské delegácie, v októbri budú ďalšie tri. Čakajú ich rozhovory s miestnymi podnikateľmi, agentúrou SARIO či obchodnou komorou. Tieto kroky podľa mňa postupne povedú k zvýšeniu objemu čínskych investícií na Slovensku.
Ktoré odvetvia na Slovensku sú pre čínskych investorov atraktívne?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?