Pri investovaní existuje mnoho prístupov. Člen predstavenstva Tatra Asset Management zodpovedný za investovanie Michal Májek nestavil na predpovedanie budúcnosti. V rozhovore pre TREND prezradil, ako vníma úlohu investičného manažéra, ako sa v súčasnosti mení investičná paradigma a čo to môže znamenať pre výkonnosť investovania v nasledujúcej dekáde.
V posledných dňoch prinášajú médiá informácie o tom, že súčasný stav finančného sveta je podobný tomu z konca roku 2007. Čo ste robili v čase pred 15 rokmi?
Pôsobil som u jedného obchodníka s cennými papiermi, kde som sa venoval analýzam a tradovaniu komodít. V roku 2008 som v spoločnosti Tatra Asset Management nastupoval na pozíciu portfólio manažéra. Bolo to tesne po páde Lehman Brothers – najzaujímavejší čas, kedy nastúpiť do novej práce.
Dynamickejší začiatok si ťažko predstaviť. Ako ste to vtedy vnímali?
Pomohli mi skúsenosti s komoditami. Keď raz človek začne obchodovať s komoditami, naučí sa veľmi dobre manažovať riziko. Bez toho to nejde. Po týchto skúsenostiach ma pohyby na akciovom trhu až tak neprekvapovali. Navyše, keď som nastúpil, začal som spravovať portfóliá zložené z dlhopisov a peňažného trhu. Na nich až taká obrovská volatilita nebola.
Vtedy možno nie, ale teraz je. Momentálne zažívame v skutku jedinečné obdobie, nemyslíte?
Je jedinečné. Keď sa pozrieme na štatistiky dlhopisového trhu za posledných 30 rokov, tak maximálny ročný pokles bol priemerne niekde okolo troch percent. Tento rok zaznamenávame zhruba mínus 17 percent. To je asi päťnásobne viac.
Padajú dlhopisy aj akcie. Pred rokom ste povedali, že portfólio 60/ 40 čaká ťažké obdobie. Myslíte si to stále?
Áno, a už ho aj zažíva. Toto je druhý najhorší rok v histórii pre portfólio 60/40. Keď sa momentálne pozrieme na akcie, tak jedno môžem jednoznačne povedať: nachádzame sa v klasickom medveďom trhu.
To, čo sme zažili v roku 2020, keď akcie padli o 30 percent a každý to označil za medvedí trh, nebol medvedí z hľadiska jeho správania sa. Bol to trh ťahaný rizikovou nečakanou udalosťou, takzvaný event risk. Trh sa rýchlo prepadol, podobne ako v roku 1987, keď sme mali náhly pokles v jeden deň o 20 percent. Ale to, čo vidíme teraz, je klasický medvedí trh. Taký, ako sme videli v rokoch 2007 až 2009 alebo ako sme videli v rokoch 2000 až 2002.
Čo to znamená pre investovanie?
V týchto medvedích trhoch sa investori správajú inak a aj akcie sa správajú inak. Vidíme to aj tento rok. Máme tu pomerne stabilný pokles do stále nových miním. Ten je, prirodzene, prerušovaný krátkymi pohybmi smerom nahor, ktoré sa označujú ako rely. Ponúknu nádej pre optimistických investorov, že akcie sa odrážajú, trh sa však opäť vráti na nové minimá.
Stane sa to aj teraz?
Medvedí trh sa zatiaľ nenarušil. Každé nové dno už môže byť to finálne, ale ja som opatrný a chcem si počkať, či trh ukáže viac sily. Pri medvedích trhoch nie je dôležité chytať minimum alebo snažiť sa chytiť dno. Je to veľmi nebezpečná stratégia. Vždy je čas počkať si. Býčí trh, keď raz začne, dáva milión šanci zapojiť sa doň. Preto nie je dôležité náhliť sa s rýchlymi uzávermi.
Ak raz začne trh rásť, znamená to, že problémy s avizovanou dlhodobo nízkou výkonnosťou sa stratia?
Stále si myslím, že súčasná dekáda bude ťažká, aj keby sa to teraz odrazilo smerom nahor. Ale, prvý ťažký krok – pokles hodnoty akcií aj dlhopisov – sa odohral; odteraz to už možno bude o niečo lepšie. Nikdy sa však nedá vylúčiť scenár, že akcie dlhší čas nepôjdu smerom nahor. Videli sme to v minulosti, keď americké akcie za desať rokov nespravili nič. Najvýraznejšie bolo obdobie 1965 až 1982, keď sa akcie približne 17 rokov držali v pásme. Takéto obdobia sú bežné a po silných býčích trhoch aj prirodzené.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?