V prvom štvrťroku medziročne zdraželi o 34,5 percenta a v druhom o 31,3 percenta. V nasledujúcich dvoch štvrťrokoch ceny síce naďalej medziročne rástli, no v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom sa už prepadali. Kto krátko predtým kúpil byt či dom na predaj, začínal mať hlavu v smútku.
V prvom štvrťroku 2009 si nehnuteľnosti pripísali medziročný pokles o 4,3 percenta. V nasledujúcich štyroch kvartáloch vykázali prepad vždy o viac ako desať percent. A tento trend pokračoval. Ceny sa s občasnými prestávkami znižovali nasledujúcich päť rokov. Dno dosiahli v druhom štvrťroku 2014, keď sa jeden štvorcový meter predával priemerne za 1 215 eur. Oproti vrcholu v druhom štvrťroku 2008, keď bola cena na úrovni 1 549 eur, stratili 21 percent svojej hodnoty.
Vrátiť sa na úroveň z roku 2008 trvalo domom a bytom ďalších päť rokov. Až v druhom štvrťroku 2019 priemerná cena nového bývania prekonala rekord z roku 2008 a dosiahla 1 556 eur za štvorcový meter.
Pravda, pri realitách platí, že ide o dlhodobú investíciu. Krátkodobé prepady by tak investorov vystrašiť nemali. Ale kto v čase prepadu vyberie svoje peniaze, teda predá nehnuteľnosť, urobí jednu z najväčších možných chýb. Oberie sa o možnosť zarobiť pri nasledujúcom raste.
Priama investícia
Kým pri akciových či dlhopisových investíciách väčšina ľudí volí podielové fondy, v prípade realít mnohí skúšajú investovať aj priamo. Kúpia byt, ktorý následne prenajímajú. Zarábajú tak nielen na tom, že hodnota bytu sa časom môže zvýšiť, ale aj na tom, že inkasujú nájomné. Viacerí uprednostňujú kúpu nehnuteľnosti najmä preto, že za svoje peniaze získajú niečo hmatateľné. Vedia, že vlastnia skutočný dom, ktorým môžu disponovať.
Ani takáto investícia nie je
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?