Budúci úspech závisí od toho, aké výhody bude mať firma oproti svojej konkurencii. Jednou z týchto výhod je rýchla a „smart“ koordinácia jednotlivých činností prostredníctvom digitalizácie podnikových procesov. Tá pomáha predovšetkým pri znižovaní nákladov, pri zvyšovaní produktivity a optimalizovaní výrobných zdrojov.
V medicíne aj zábavnom priemysle
Celosvetová konkurencia núti dnes už aj stredne veľké podniky zavádzať nové softvérové riešenia a prístupy pri vypracovaní návrhu a konštruovaní produktov, ale aj pri plánovaní a overovaní procesov výroby a montáže. Jedným z nich je aj v poslednom období často skloňovaný digitálny podnik. Ide o riešenie, ktoré umožňuje virtuálne zobrazenie skutočnej výroby, podnikových procesov, výrobkov a zdrojov. Vďaka nemu je možné overiť ich vlastnosti a kvalitu ešte pred samotným rozbehom výroby.
V súčasnosti sa využíva hlavne na plánovanie, simuláciu a následnú optimalizáciu produkcie. Ak teda firma plánuje výrobu nového produktu, s ktorou súvisí aj zmena výrobnej linky, je potrebné nasimulovať jednotlivé zmeny vo virtuálnom prostredí. V takomto digitálnom prostredí si spoločnosti môžu vyskúšať všetky potrebné zmeny a zistiť prípadné problémy bez toho, aby museli zasahovať priamo do výroby. Cieľom je odhaliť úzke miesta, čiže kritické miesta vo výrobnom procese, ktoré určujú a limitujú jeho výkon a vyvolávajú prípadné kolízie. Sleduje sa celý výrobný proces od návrhu 3D modelu výrobku až po jeho montáž vo virtuálnom 3D prostredí.
Postupne sa digitálny podnik rozšíril z prevažne výrobnej sféry aj na ďalšie oblasti, ako napr. spotrebný priemysel, stavebný a banský priemysel, medicína alebo zábavný priemysel. V medicíne sa využíva napríklad pri tvorbe implantátov, kým v zábavnom priemysle to môže byť projektovanie horských dráh alebo tvorba PC hier.
Ak firma plánuje výrobu nového produktu, s ktorou súvisí aj zmena výrobnej linky, je potrebné nasimulovať zmeny vo virtuálnom prostredí
Významné úspory
Zavedenie digitálneho podniku môže firmám priniesť významné úspory. Podľa renomovanej agentúry CIMdata sa vďaka tomuto nástroju dá lepším využitím zdrojov ušetriť až 30 percent nákladov. Optimalizácia materiálových tokov dokáže zase priniesť úsporu až vo výške 35 percent. Ďalším prínosom je zníženie počtu strojov, nástrojov a pracovísk, kde firma dokáže znížiť náklady až o 40 percent. Celkovo tak rast produkcie výroby môže stúpnuť o 15 percent. Rýchlejšie je aj uvedenie nových výrobkov na trh, keď sa potrebný čas môže znížiť až o tretinu.
Spôsob, akým sa digitálny podnik zavedie, závisí od viacerých faktorov – v akom odvetví firma pôsobí, aký druh výrobku poskytuje, aké technológie používa a podobne. Od toho závisí aj predpokladaný časový horizont zavedenia digitálneho podniku do praxe, ktorý môže trvať od niekoľkých týždňov až do niekoľkých mesiacov.
Keď chce firma začať s plánovaním a overovaním procesov v 3D prostredí, potrebuje
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?