Nepomohla mediálna kampaň, ktorá štatutárom najprv hrozila sankciami, potom sľubovala výhody komunikácie s úradmi hodnej 21. storočia. Nepomohlo, že sa prechod na e-schránky dvakrát odložil. E-schránky stále podstatná časť firiem ignoruje. Klasik by sa spýtal: kde súdruhovia z NDR [v tomto prípade z vládnej Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby] spravili chybu?

Zopár tipov: do e-schránky sa nedostanete z mobilu, majú predpotopný dizajn a veľmi obmedzené funkcie, došlé správy sa nedajú preposielať. Skrátka, zabudnite na komfort, ktorý vám už roky poskytuje taký Gmail. A pritom štát za e-schránky a portál Slovensko.sk, respektíve za systém a celú infraštruktúru okolo nich zaplatil dodávateľským IT firmám desiatky miliónov eur. Štátni manažéri už dlho sľubujú nápravu, zatiaľ k nej nedošlo. Keby sa to stalo Gmailu, už by polovica používateľov bola na Yahoo! Ale štátna e-schránka je len jedna.

Ako by mohlo vyzerať riešenie, chcú ukázať ítečkári – aktivisti zo združenia Slovensko.Digital. Ich nová služba GovBox bude vedieť úradné e-maily preposielať na zadanú adresu, takže sa k zásielkam dostanete aj bez eID a čítačky.

Je to príklad naplnenia vízie Government as a Platform, ktorú majú v USA či v Spojenom kráľovstve, keď štát pripraví len technologické zázemie, na ktoré sa cez otvorené rozhranie pripojí ktokoľvek s nápadom na jeho využitie. Napríklad na užitočnú online službu. Ak to dokáže partia aktivistov, čo potom ítečkové firmy s desiatkami vývojárov, analytikov a softvérových architektov?

Môže to byť cesta, ako sfunkčniť nefungujúcu informatizáciu, ktorá sa zatiaľ asociuje najmä s klientelizmom, korupciou, predraženými tendrami a prakticky nulovými výsledkami pre občanov. Dalo by sa to prirovnať k diaľnici, na ktorú málokto nadáva, že je predražená a pri jej výstavbe boli dohadované neférové kartely, ak je hotová a môžete po nej rýchlo, bezpečne a pohodlne jazdiť.

Ítečkári však môžu ukázať, že majú na viac. Že online služby a systémy, ktoré pre štát vybudujú, môžu byť funkčné a zároveň nie až také drahé, ako boli doteraz. Začať sa dá aj zverejnením štruktúry subdodávateľov. Pre niekoho je to azda zbytočné, pre iného dokonca nepríjemné, ale môže to šikovným developerov a inžinierom, o ktorých je čoraz väčšia núdza, pomôcť pri rozhodovaní, pod koho vlajkou ukázať, čo vedia.