Nedokážu ho recyklovať a často ho umiestňujú na skládku, aj keď by podľa zákona nemali. Aj preto patríme medzi krajiny EÚ, ktoré majú najväčší problém s prechodom na ekologicky čistejšie odpadové hospodárstvo.

Namiesto uhlia

Energetické zhodnotenie nie je ten najušľachtilejší spôsob nakladania s odpadmi, ale v niektorých prípadoch je najvhodnejší, a keď už ho doma máme, bolo by fajn využívať naň slovenské palivo. Slovensko má do konca budúceho roka znížiť skládkovanie na 50 percent celkového komunálneho odpadu a veľmi sa mu to nedarí. Hrozia za to sankcie zo strany Európskej komisie a, samozrejme, environmentálne škody.

Trendom v cementárňach je postupná náhrada fosílnych palív za takzvané tuhé alternatívne palivo. Je to v zásade podrvený odpad, najmä plastový a papierový. Vyrába sa zo zvyškov z triedeného zberu, ktoré sa ťažko recyklujú. „Na Slovensku bol priemerný stupeň náhrady fosílnych palív alternatívnymi 57 percent v roku 2018, ale napríklad v Nemecku alebo Rakúsku je celkom bežná 80-percentná náhrada tradičného paliva,“ vraví Juraj Číž, zástupca Zväzu výrobcov cementu, ktorý je zároveň konateľom ecorec Slovensko, pezinského výrobcu alternatívnych palív.

Toto palivo malo donedávna svoju hodnotu. Cementárne zaň výrobcom platili, čo vytváralo priestor na odklon nejakých objemov smetí zo skládok. Zmenilo sa to, keď Čína obmedzila dovoz plastového odpadu do svojej krajiny. Zasiahlo to napríklad Írsko, ktoré do krajiny draka podľa tamojších médií vyvážalo až 97 percent svojho plastového odpadu.

Keď o túto možnosť prišlo, odpad z ostrovného štátu sa tlačil do

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa