Konzervatívny priemysel si o to koleduje. Za posledných sto rokov sa hĺbkové vŕtanie zlepšovalo len mierne. GA Drilling rieši jeho hlavný problém – že náklady s rastúcou hĺbkou rastú exponenciálne. Plazma má vŕtanie bezprecedentne zrýchliť a zlacnieť.
Odtiaľ nie je ďaleko k pochopeniu, že vývoj takejto inovácie stojí veľký balík peňazí. I. Kočiš položartom hovorí, že tento rok bol v dvoch dovolenkových destináciách, na Malorke a v Tarife na juhu Španielska. Ale nie oddychovať. Stretol sa tam s potenciálnymi investormi. A to je len malý čriepok v mozaike v projekte, ktorý Slovensko posúva do čela odvetvia clean techu.
Keď sme o GA Drillingu písali v roku 2013, hovorili ste, že ste tri-štyri roky od komerčného využitia. Čisto matematicky by ste teda mali byť tesne pred cieľom.
Naozaj sme sa veľmi posunuli v testovaní technológie. Experimentálne sme dokázali, že náš Plasmabit je schopný pracovať vo vysokých tlakoch, ktorý sa vyskytuje vo veľkých hĺbkach.
To je dôležité, lebo všetky predchádzajúce pokusy, či už s plazmou alebo s laserom, zlyhávali na tom, že fungovali rádovo slabšie než v bežných atmosférických podmienkach [na povrchu], prípadne nefungovali vôbec.
Na druhej strane, toto testovanie je extrémne drahé, náročné a pomalé, čo by mohlo posunúť príchod na trh našej hlavnej aplikácie, čo je vŕtanie v hĺbkach osem-desať kilometrov. Rozhodli sme sa preto venovať najprv aplikácii, ktorá overí jadro technológie, a pritom ju môžeme priniesť na trh o niekoľko rokov skôr.
GA Drilling Zdroj: Maňo Štrauch
O akú aplikáciu ide?
Hľadali sme killer aplikáciu, ktorá spĺňa podmienky čo najmenšej finančnej náročnosti vývoja, čo najkratšieho času uvedenia na trh a veľkého trhového potenciálu. Spolu s priemyselnými partnermi sa nám ju podarilo nájsť.
Je to uzatváranie existujúcich ropných vrtov. Len v Severnom mori je navŕtaných deväťtisíc vrtov, ktoré treba uzavrieť. A uzavretie vrtu je zhruba rovnako drahé ako jeho vyvŕtanie. Počíta sa v miliónoch eur, pri komplikovaných vrtoch v desiatkach miliónov eur.
Prečo je to také drahé?
Po havárii vrtnej plošiny Deep Horizon v roku 2010 sa veľmi sprísnila legislatíva v Mexickom zálive aj v Severnom mori. Ak chcete opustiť vrt, nestačí ho iba navrchu zazátkovať, musíte ho zvnútra na dvoch-troch miestach na dĺžke okolo 30 metrov vyčistiť až na holú skalu.
Časti ocele a cementu vo vrte odstraňujú dnešné technológie pomocou nožov a vrtákov mechanicky. Často sa zasekávajú, takže ich treba vymieňať, pričom každý deň na plošine stojí pol milióna dolárov. Náš systém vie pomocou plazmy očistiť vrt bez nutnosti výmeny celej aparatúry, pričom sa nezasekáva, a tak to vieme urobiť rýchlejšie. Celú operáciu, vrátane cementovania, aj keď na tej sa nepodieľame, si trúfame zlacniť o 30 až 50 percent.
Pre nás je pritom výhodné, že na jednej plošine býva aj 40 vrtov a my vieme každých päť-desať dní vyčistiť a uzavrieť jeden vrt. Vďaka týmto peniazom sa firma pomerne rýchlo dostane do komerčnej fázy. A na ďalší vývoj, najmä cieľovej geotermálnej aplikácie, si už budeme vedieť zarobiť vlastné peniaze a nebudeme závislí od externých zdrojov.
Igor Kočiš (43)
vyštudoval Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave. Prvý start--up zakladal na vysokej škole, jeho Taureus vyvíjal technológie počítačovej bezpečnosti. Neskôr sfúzoval do spoločnosti Ardaco, kde bol I. Kočiš v rokoch 2002 až 2008 výkonným riaditeľom a predsedom predstavenstva. Po predaji Ardaca spolu s ďalšími tromi cofoundermi založil spoločnosť Geothermal Anywhere, neskôr premenovanú na GA Drilling. Je jej výkonným riaditeľom.
Igor Kočiš Zdroj: Milan David
Kedy budete mať technológiu reálne pripravenú na uzatváranie vrtov?
Ešte je tam niekoľko technických výziev, ale vidíme to deterministicky. Preto sme tento rok už rozbehli verifikačný proces, v júli sme získali prvý certifikát od nórskej autority DNV GL. Na testovacie vrty u konkrétnych zákazníkov by sme sa mohli dostať do 18 až 24 mesiacov. Podmienky na testovanie sú výhodnejšie než pri geotermálnych vrtoch, hovoríme o hĺbkach do dvoch kilometrov. Závisí však aj od peňazí, a tie teraz vypadli.
K tomu výpadku sa ešte vrátime... Do akej miery uzatváranie vrtov pomáha priblížiť sa k hlavnému cieľu, teda hĺbkovým geotermálnym vrtom? Sú tieto technológie kompatibilné? Lebo to znie ako odbočka.
Prirovnal by som to k autu. Zatiaľ sme vyrobili nový motor. Naším cieľom je vyrobiť veľký kamión a na to, aby sme všetko potrebné odladili, sme sa rozhodli najprv vyrobiť jednoduchší malý sedan, kde dokážeme tento motor využiť. Takže medzi aplikáciami je veľký prienik.
Okrem toho, aby sme s prvou aplikáciou mohli čoskoro vstúpiť na trh, začíname vo firme budovať štruktúry, ktoré budú vyvíjať finálnu aplikáciu. Tú chceme dať na trh dva-tri roky po tej prvej. Jedna z top priorít je nájsť na to samostatné financovanie.
Koľko ste doteraz investovali do vývoja vašej technológie?
Za osem rokov to bolo
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?