Hypotéky sú čoraz drahšie, čo prispieva k ochladeniu realitného trhu. Na pozadí celkovej zmeny nálady na hypotekárnom trhu stojí vysoká miera inflácie. Aktuálne ceny na Slovensku v medziročnom porovnaní stúpajú zhruba o štrnásť percent. Miera inflácie sa však zvyšuje v celej eurozóne a Európska centrálna banka (ECB) sa preto rozhodla zvýšiť úrokové sadzby. Tento krok znamená, že tlak na rast cien úverov silnie. Banky totiž peniaze na poskytovanie úverov získavajú drahšie a to sa automaticky premieta do cien pre záujemcov o hypotéku. Z pohľadu centrálnej banky je práve toto jeden zo želaných efektov zvýšenia úrokových sadzieb. Cieľom je, aby bolo v ekonomike menej peňazí a aby tak klesol tlak na rast cien. No ECB zvyšovaním sadzieb nezvládne zabrániť rastu cien v plnej miere, keďže za ním stojí rast cien energií a ten ovplyvňuje agresia Ruska proti Ukrajine a ďalšie faktory.
Rýchle tempo na Slovensku
Od konca prvého kvartálu sa ceny úverov na bývanie výrazne zvýšili, sú až trojnásobné v porovnaní s historickými minimami zo začiatku tohto roka. Kým v prvom štvrťroku 2022 bola priemerná úroková sadzba poskytnutá na nové úvery na bývanie 1,04 percenta, v druhom štvrťroku dosiahla už 1,6 percenta. Cena úverov navyše ďalej stúpa, v auguste sa priemerná úroková sadzba nových úverov dostala na 2,42 percenta. Prudký nárast cien súvisí najmä s tým, že Slováci boli dlhý čas zvyknutí na enormne lacné hypotéky, ktoré patrili k najlacnejším v eurozóne. „I to bol dôvod dramatického rastu sadzieb v poslednom období. Razantnejšie kroky ECB oproti očakávaniam však môžu priniesť v najbližších týždňoch ďalšiu vlnu zvyšovania sadzieb pri hypotékach o pár desatín percentuálneho bodu ročne,“ hovorí senior analytik z Brokerie Ivan Kahanec.
Tempo, akým bude cena úverov rásť, zatiaľ nie je jasné. Zdražovanie hypoték sa začalo ešte pred oficiálnym zvýšením úrokových sadzieb, preto druhým scenárom je to, že úvodné zvyšovanie sadzieb už trh do cien premietol. Hypotéky sú peniaze, ktoré klienti vracajú finančným inštitúciám dlho. Preto aj banky na tento účel používajú „dlhé peniaze“.
Rast cien úverov sa však na Slovensku jednoznačne odbrzdil. Na nízkej úrovni držal ceny úverov aj konkurenčný boj medzi bankami, ten v súčasnosti rozhodne nie je taký ostrý ako v minulosti. Výsledkom je, že cena úverov na bývanie je už v súčasnosti vyššia než priemer eurozóny. Je to veľký posun smerom nahor, keď-že ešte ku koncu prvého kvartálu platilo, že úvery na bývanie patria na Slovensku k najlacnejším. Lepšie ako dlžníci na Slovensku na tom boli iba ľudia s úverom v Portugalsku a vo Fínsku. Rozdiely však boli len nepatrné. V auguste už bola cena úverov nižšia v deviatich krajinách eurozóny, cena úverov na Slovensku je nadpriemerná. Práve porovnanie s krajinami eurozóny je zaujímavé v tom, že efekt zvyšovania sadzieb zo strany ECB je vo všetkých krajinách rovnaký. V rámci menovej únie už úver s úrokovou sadzbou pod hranicou jedného percenta nezíska žiadateľ v žiadnej krajine. Súvisí to aj s krokmi ECB, no v súčasnosti je priemerná cena úveru na bývanie na Slovensku zhruba o dve desatiny percentuálneho bodu vyššia, než je priemer eurozóny.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?