Alebo ste v koncertnej sále a hudobné nástroje stovky muzikantov vytvára nádhernú koláž plných, jemných aj ostrých zvukov pod taktovkou dirigenta. Rozoznáte každý sláčik, každé udretie kladivka klavíra. Hudba vami doslova presakuje... Potom otvoríte oči, zložíte slúchadla z uší a vystúpite z vlaku.
Tak nejako by mal vyzerať hudobný zážitok každého poslucháča hudby. Teda aspoň výrobcovia techniky a predajcovia hudby sa to snažia dožičiť čo najširšej skupine svojich zákazníkov. Hudba je intímna záležitosť. Súdiac podľa nekonečných diskusií väčších aj menších odborníkov, je osobnejšia než obraz. Audiovizuálna technika bola pritom posledné roky najmä o tej vizuálnej časti, o skratkách ako 3D či 4K. Teraz prichádza čas, keď sa pozornosť upriamuje aj na uši. Do popredia sa tlačí High Resolution Audio (Hi-Res Audio alebo HRA), hudba vo vysokom rozlíšení. Od prémiových prehrávačov sa posúva k masovo používaným smartfónom.
Zjednodušene povedané, hudba a zvukové nahrávky sa s výnimkou vinylových platní (a kedysi magnetofónových pások) distribuujú v digitálnej forme. Zvukové vlny sa transformujú do núl a jednotiek, ktoré sú stále rovnaké, aj po tisícom prehratí a prekopírovaní. Práve kvalita „prekladu“ určuje kvalitu toho, čo si potom užijú uši poslucháča.
PonoPlayer
Bezstratové formáty
Štandardom sa stala CD kvalita, kde sa používa takzvaná bezstratová konverzia. Takáto hudba však zaberá stovky megabajtov. Malé pamäte hudobných prehrávačov alebo pomalý internet boli dôvodom, že hudba sa zvykla komprimovať, stláčať do menších objemov. Hoci pritom dochádza k poklesu kvality zvuku. Najznámejší kompresný formát je staré známe mp3.
Podmienky sa medzičasom zmenili. Vložiť veľkokapacitnú, napríklad 128-gigabajtovú pamäťovú kartu do smartfónu nie je problém. Rovnako tak pokrytie širokopásmovým internetom. K slovu sa znova dostávajú bezstratové formáty ako wma a najmä flac, ktoré sú nosičmi hudby vo vysokom rozlíšení.
Šéf Sony Kazuo Hirai hovorí, že kto si raz vypočuje hudbu v Hi-Res rozlíšení, k nižšej úrovni kvality sa už nevráti. Ani CD, ktoré bolo doteraz etalónom, mu už nebude stačiť. Sony začína na nové produkty dávať zlato-čiernu nálepku Hi-Res Audio.
Samsung Level
Ešte donedávna to nebola štandardizovaná norma. Každý výrobca elektroniky či predajca hudby si ho vysvetľoval po svojom. Od vlaňajška sa takto môže nazývať len hudba s kvalitou vyššou ako CD. Konkrétne so vzorkovacou frekvenciou nad 44,1 kHz a viac ako 16-bitovou hĺbkou. Najčastejšie Hi-Res Audio znamená hudbu v konfigurácii 24 bit/192 kHz. Je okolo toho celá veda, no v skratke sa dá povedať, že čím vyššie čísla, tým presnejší zvuk v kvalite, v akej bol v hudobnom štúdiu nahrávaný.
Aby sa do uší poslucháča dostala hudba v extra vysokej kvalite, treba zabezpečiť reťazec troch prvkov. Po prvé, samotnú nahrávku musí štúdio nahrať vo vysokom rozlíšení. Po druhé, používateľ potrebuje prehrávač, ktorý takéto dáta dokáže rozoznať a prehrať. A napokon, kompatibilné slúchadlá alebo reproduktory. Všetky tri oblasti majú potenciál na komerčný úspech, a tak Hi-Res Audio láka výrobcov aj predajcov hudby.
Astell & Kern AK100II-6
Odtlačok Neila Younga
Hlavným propagátorom Hi-Res Audia je japonská spoločnosť Sony. Od vlaňajška do portfólia pridáva čoraz viac výrobkov, ktoré sú pripravené na luxusnú hudbu. Aj pomocou vysokého rozlíšenia sa snaží oživiť značku walkman, ktorá sa s hudbou spája celá desaťročia.
Vlani Sony predstavila Walkman A15, najmenší prehrávač s podporou luxusného audia. Portfólio rozšírila aj o Walkman ZX2, ktorý však s cenovkou 1 200 eur mieri do prémiového segmentu. Z pohľadu masového trhu je dôležitejšie, že firma pridala technológiu do smartfónu Xperia Z3. Vďaka tomu má Hi-Res Audio šancu dostať sa do vreciek – a najmä uší – miliónov nových používateľov.
Okrem Sony sa Hi-Res Audio snažia pomocou smartfónov presadiť aj ďalšie firmy. Technológiu podporuje Samsung Galaxy S5 a Galaxy Note 4 aj LG G3. Apple sa do tejto oblasti zatiaľ priamo nepustil, čo je trochu prekvapujúce.
Známym dodávateľom Hi-Res receiverov a audioprehrávačov je spoločnosť Astell & Kern. A pozornosť si hudba v extra vysokom rozlíšení získala aj vďaka legendárnemu hudobníkovi Neilovi Youngovi. Ten stojí za prenosným prehrávačom PonoPlayer, ktorý je jedným z najúspešnejších crowdfundingových projektov na Kickstarteri. Podľa N. Younga je to časť skladačky, ktorá rozšíri počúvanie hudby tak, ako ju hudobníci v štúdiách nahrávajú.
Hudobník Neil Young je zakladateľom Hi-Res Audio start-upu PonoMusic. Zdroj: SITA/AP
Okľukou aj na iPhone
Plnohodnotný zážitok z Hi-Res Audia si vyžaduje aj vhodné slúchadlá. Jedným z prvých dodávateľov spotrebnej elektroniky, ktorá si to všimla, je Philips. Jeho slúchadlá M2L sú zatiaľ ako jediné na trhu vybavené konektorom typu Lightning a majú tiež DAC prevodník. To znamená, že hudba vo vysokom rozlíšení sa dá okľukou počúvať aj na obľúbenom iPhone.
Zlato-čiernu nálepku Hi-Res Audio majú na balení tiež drobné slúchadlá do uší CKR10 a CKR9 či veľké MSR7 od firmy Audio-Technica. Sony nedávno predstavila dvojicu slúchadiel, Z7 a 1ADAC, ktoré túto technológiu podporujú. Pridal sa aj Samsung: zvuk vo vysokom rozlíšení vie reproduktovať trojica slúchadiel z rodiny Level.
Pokiaľ ide o hudobné nahrávky, je zrejmé, že väčšinu z nich majú ľudia v tradičných empétrojkách. Sony preto do prehrávačov a mobilov zavádza softvér, ktorý existujúcu hudobnú zbierku zlepšuje (upscaling). Špeciálny algoritmus vypĺňa medzery, ktoré vznikli pre komprimácii hudby (zatiaľ len pri súboroch v mobile, nie pri streamingu). Je to podobné ako pri nových 4K televízoroch: väčšina filmov je vo full HD, upscaling zabezpečí prevod obrazu na vyššiu úroveň.
Pri Hi-Res Audio je však situácia s contentom oveľa lepšia než pri Ultra HD. Existuje viacero online služieb, ktoré predávajú hudbu vo vysokej kvalite, prípadne ju dokážu aj streamovať. Jednou z nich je francúzsky Qobuz, ktorý vlani v marci dokonca zaznamenal vyšší predaj albumov v Hi-Res Audio ako tých v štandardnej kvalite.
Vlastný obchod s vysokokvalitnou hudbou má aj Youngov PonoMusic. Na streamovanie sa špecializuje tiež pomerne čerstvá služba Tidal. Síce ponúka len CD kvalitu, no aj to je o pár tried vyšší štandard než bežné služby ako Deezer, Spotify či iTunes.
Lepšie precítiť
Ostáva už len zodpovedať otázku, či to všetko má zmysel. Pri televízoroch je prechod z full HD na 4K viditeľný pre takmer každého. Rozdiel medzi CD a Hi-Res Audiom je pre bežné ucho omnoho menej badateľný. Podľa viacerých testov aj odborníci a audiofili rozpoznali rozdiel len pri polovici prípadov. Preto sa s novým trendom vysokého rozlíšenia hudby objavujú termíny ako psychoakustika alebo zvukové homeopatiká.
CD štandard nebol vyvinutý náhodne. Jeho rozlíšenie je stavané podľa možností ľudského sluchu. Aj preto odporcovia nového trendu tvrdia, že je to len spôsob, akým sa firmy snažia predávať nové prehrávače alebo aj tie isté hudobné albumy znova a znova. Priaznivci oponujú, že hudbu nevníma človek len ušami. A že hoci všetky detaily nemusí vedome počuť, určite mu to pomáha hudbu lepšie precítiť.
Krátky slovník (nielen) audiofila
- SACD (Super audio CD): Médium na distribúciu hudby vo vysokom rozlíšení pred príchodom streamovania. Komerčného úspechu sa tento formát nedočkal, hoci doteraz je to stále médium na distribúciu hudby v lepšom rozlíšení než klasické CD
- DRM (Digital Right Management): Ochrana autorských práv pomocou softvérového zakódovania hudby. Podľa podmienok distribútora sa hudba nedá kopírovať na iné zariadenia, prípadne je časovo obmedzené jej počúvanie
- Vzorkovacia frekvencia: Počet meraní napätia analógového audiosignálu za jednu sekundu pri jeho digitalizácii, udáva sa v kHz. Čím vyššia frekvencia, tým presnejšie meranie
- PCM (pulzná kódová modulácia): Najčastejšia metóda prevodu analógového signálu na digitálny
YouTube dáva základ
Obľúbenou formou počúvania hudby popri práci je púšťanie videoklipov na YouTube. Audiofilov zrejme chytia mrákoty, lebo YouTube ponúka maximálny dátový tok 128 kilobitov za sekundu. Ide o základnú kvalitu mp3. Tento formát podporuje kvalitu zvuku do 320 kbit/s. Na porovnanie, úroveň CD kvality je 1 411 kbit/s.
Zdroj: SONY
Ide to aj svojpomocou
Znova sa ponúka prirovnanie s Ultra HD obrazom. Nedostatok obsahu si možno zatiaľ aspoň sčasti suplovať vlastnou tvorbou. Na trhu sú domáce 4K videokamery, v tomto rozlíšení vedia nakrúcať aj niektoré fotoaparáty a smartfóny. Na nahrávanie Hi-Res zvuku môže poslúžiť napríklad profesionálny diktafón Sony PSM-D100. Zariadenie s masívnejším telom je vybavené dvojicou smerových mikrofónov a dokáže zvuk ukladať v kvalite, v akej sa robia profesionálne štúdiové nahrávky. Pri cene okolo deväťsto eur však ide o pomerné prémiové riešenie.