Najprv k tomu zovňajšku: iPhone vizuálne evokuje jeho typická strieborná kovová obruba. Hoci tento dizajnový prvok už inšpiroval prakticky všetkých výrobcov mobilov. V prípade pé-šestky obruba obopína prístroj len na troch hranách – tá spodná je zaoblená.
Scéna s vaľkaním by dávala zmysel aj preto, že Ascend P6 je mimoriadne tenký. S hrúbkou 6,18 milimetra je najtenším mobilom na európskom trhu, hoci napríklad Sony Xperia Z Ultra sa k tejto hranici dosť priblížila. Koho by to zaujímalo, tak minihrúbka sa podľa vysvetlenia výrobcu dosahuje vďaka technológii in-cell, ktorá znižuje počet vrstiev v displeji.
Štíhle línie sa konštruktérom podarilo vhodne skombinovať s celkovou hmotnosťou zariadenia (príjemných 120 gramov) a použitým konštrukčným materiálom (brúsený kov).
O tom, že šéfovia dali dizajnérom pomerne voľnú ruku, svedčí menší úlet s krytom konektora pre slúchadlá, nachádzajúci sa na spodku ľavej hrany mobilu.
Z vonkajšej strany sa končí malým krúžkom, ktorý mierne prečnieva ponad kovovú obrubu. Z vnútornej strany má ihlu, ktorou sa otvárajú šachtičky pre micro simku a micro SD pamäťovku. Originálne riešenie, no troška nepraktické. Pri častom vyťahovaní a zasúvaní – pri používaní slúchadiel – nie je šanca krytku nestratiť.
Huawei Ascend P6 Zdroj: Huawei
No to je jediná výčitka ku kompaktnosti zariadenia. Konštrukcia je pevná, keďže zadný kryt nie je odnímateľný (čo, na druhej strane, značí nevymeniteľnú batériu). Šuplíčky pre karty ako aj hlavný vypínač a ovládač hlasitosti sú sústredené na jednej strane (pravej), vstup pre micro USB je na hornej hrane. Tlačidlá operačného systému sú softvérové (ikonky na displeji).
Dizajnovo určujúcim prvkom Ascendu P6 je, samozrejme, tiež uhlopriečka displeja. Tá má 4,7 palca, čo je viac-menej na hrane, pokiaľ ide o ergonómiu ovládania v menšej a strednej veľkej ruke. Zlepšuje ju Magic Touch, čo je marketingový výraz pre vrstvu, ktorá umožňuje pracovať s mobilom (displejom) v rukaviciach.
Displej je typu IPS, čo potvrdzuje dobrou viditeľnosťou na priamom slnku, vernými farbami a širokými pozorovacími uhlami. HD rozlíšenie zasa poskytuje solídnu jemnosť obrazu či prehrávaného videa. Potešujúce tiež je, že povrch obrazovky nie je až takým magnetom na odtlačky ako pri mnohých iných smartfónoch.
Pre fanúšikov hardvérových parametrov Huawei nachystal štvorjadrový procesor s dvoma gigabajtmi pamäte RAM. Pre štandardnejších používateľov: superštíhly Ascend netrpí anorexiou, nemá problém ani s chodom náročnejších aplikácií.
Hoci napríklad prepínanie medzi portrétovým a landscape režimom zobrazovania fotografií by mohlo byť aj rýchlejšie.
Interný storage má len osem gigabajtov (časť z toho zaberá operačný systém), investícii do pamäťovej karty sa používateľ nevyhne.
Huawei Ascend P6 Zdroj: Huawei
Daňou za štíhle telo je určite aj batéria so skôr základnou kapacitou (2 000 mAh). V kombinácii s HD displejom a štvorjadrom to znamená nabíjanie každý deň – a možno aj častejšie. Okrem toho, oproti iným smartfónom sa batéria dosť dlho nabíja.
Huawei na Ascende P6 vyzdvihuje jeho fotovýbavu. Predná kamera s nadštandardným päťmegapixlovým rozlíšením by mala na vyšší level posunúť videotelefonovanie a autoportréty (aj vďaka zabudovanému softvéru na photoshopové vyhladenie tváre). V reále, samozrejme, záleží na tom, do akej miery používateľ týmto záležitostiam holduje...
Zadná kamera má už štandardnejších osem megapixlov. Od konkurencie ju má odlíšiť výkonnejší makrorežim: vie zaostriť od štyroch centimetrov, kým Galaxy S4 potrebuje minimálne sedem centimetrov. Zaujímavé, no z praktického hľadiska by človek zaiste viac ocenil napríklad rýchlejšie zaostrovanie: aby sa pé-šestka dala použiť na momentky z oslavy či zábery čulých zvieratiek. No keď sa podarí zaostriť, kvalita snímok je viac než solídna.
Podobnosť Ascendu P6 s iPhonom sa nekončí len pri dizajne, badať ju aj pri práci s huaweiovskou nadstavbou Androidu (vo verzii 4.2) s názvom Emotion UI. Prepracovaná notifikačná lišta či pestrý výber widgetov ostáva, no chýba tlačidlo na vyvolanie zoznamu aplikácií, z ktorého sa ikony preťahujú na pracovnú plochu. Všetky ikony aplikácií sú už rovno (jedine) na nej. Je to fajn, hoci skalní priaznivci Androidu budú možno trošku zmätení.
Huawei Ascend P6 sa predáva v cenách okolo 350 eur. V tejto hladine je na trhu veľká ponuka konkurenčných smartfónov s porovnateľnými hardvérovými parametrami. Napríklad LG Nexus 4 alebo Galaxy S4 mini.
Záverečné hodnotenie: Až na pár drobných nedostatkov vyzerá Huawei Ascend P6 ako jeden z najelegantnejších zástupcov vyššej strednej triedy. Ešte pár takýchto kúskov a Samsung začne mať problém.
plusy | mínusy |
---|---|
superštíhly dizajn | nedomyslená krytka slotu pre slúchadlá |
displej | malý interný storage |
nadstavba Androidu Emotion UI | priemerná batéria |
hardvérový výkon |
Zariadenie zapožičal Huawei.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- smartfón Sony Xperia Z1
- smartfón Samsung Galaxy Mega 6.3
- cyklonavigácia Mio Cyclo 305 HC
- ultrabook Sony Vaio Pro 13
- tablet Samsung Ativ Tab 7
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.