Horolezec vie, keď dosiahne vrchol. O investorovi sa to ale povedať nedá. Investičný vrchol je vždy zahalený hmlou neistoty. Nikto nevie, či akcie budú rásť ešte deň, mesiac, rok alebo dekádu.
Z dlhodobého hľadiska je isté, že budú rásť. Keď však zažijú prudký rast – o desiatky percent ročne, vždy hrozí riziko prepadu. Dôvod je pomerne jednoduchý: najväčšia investičná eufória stojí na najneudržateľnejšom dlhu.
Takmer všetky veľké prepady akcií majú rovnakú charakteristiku. Najprv začne aktívum rásť z dobrého fundamentálneho dôvodu. Jeho rast sa stáva prudkým a investori, ktorí ho vlastnia, nadpriemerne zarábajú. Tento zisk nenecháva chladnými väčších investorov a následne retailovú masu. Do aktíva sa lejú nové a nové zdroje, ktoré prirodzene tlačia cenu aktíva vyššie. A tá prináša ďalší záujem investorov – zisky plodia zisky.
Drahé lopaty
Tento proces však má dva problémy. Prvým je to, že hodnota aktíva prudko rastie nielen na cene, ale najmä oproti hodnote jeho budúceho cash flowu. Žiadna firma nedokáže generovať neobmedzené tržby ani žiadna budova neobmedzené príjmy z nájmu. Rast sa musí niekedy zastaviť. Keď sa zastaví a investori to nečakajú, hodnota aktíva sa rýchlo ocení prudko nadol. Na investorov čaká ostrý zráz. Rovnako to prebiehalo v rokoch 1929, 2001, 2008 či 2021.
V nedávnej minulosti sa udialo niečo podobné. Koncom roka 2022 sa objavila čierna labuť. Tentoraz bola udalosť, ktorú takmer nikto nečakal, veľmi pozitívna. OpenAI pri-šla s modulom ChatGPT, ktorý zmenil svet. A prisľúbil víziu výrazného rastu efektivity a produktivity. Na akcie to malo extrémne pozitívny vplyv – ale iba na vybraný segment najväčších firiem, ktoré sa do procesu umelej inteligencie dokážu priamo zapojiť. Menšie firmy investičná eufória obišla.
V rovnakom čase nastali dva pozitívne trendy. Prvým bolo, že množstvo prostriedkov v pasívne spravovaných fondoch prerástlo prostriedky v aktívne spravovaných fondoch. Nárast pasívnych investícií znamená, že čoraz viac peňazí ide do najväčších firiem sveta, čo sú aktuálne technologickí lídri. Menej peňazí tak smeruje do aktívne spravovaných fondov, kde sa správcovia snažia znižovať riziko a kupovať hodnotu. Inými slovami, iné ako najväčšie firmy tým trpia.
Druhým momentom, ktorý pomohol technologickým firmám, bola post-inflačná cenová vojna medzi najväčšími spotrebiteľsky zameranými firmami sveta. S príchodom inflácie výrobcovia spotrebiteľského tovaru razantne zvyšovali ceny, no odvrátenou stránkou u mnohých bola strata trhového podielu. Veľké zisky sa preto v minulom roku rozhodli alokovať do boja o trhový podiel. Aj preto tržby firiem ako Alphabet a Meta prudko vzrástli. Tieto tržby následne podporili investície technologických gigantov do AI systémov, ktoré im môžu ďalej výrazne zefektívniť marketingové prostredie.
Dopyt po čipoch zameraných na podporu výpočtového výkonu AI, takzvaných akcelerátoroch, sa nezastavil. Keďže vyše 80 percent takýchto čipov vyrába Nvidia, jej akcie vystrelili do neba. V roku 2023 sa ich hodnota zvýšila o vyše 200 percent. Pri zverejňovaní hospodárskych výsledkov za posledný vlaňajší kvartál šéf tejto spoločnosti Jensen Huang hovoril o neutíchajúcom dopyte nielen od veľkých technologických firiem, ktorý tvorí 40 percent tržieb, ale aj o dopyte od vlád z celého sveta. AI mánia presiahla aj do politického boja. Kto nebude mať čipy, čelí potenciálne veľkým problémom. A tak J. Huang naznačil, že spomalenie dopytu po čipoch sa ani v najbližšom čase neočakáva. Akcie Nvidie reagovali rastom na nové historické maximá.
Aj keď je trend pozitívny, nie všetci veria v ďalší prudký rast. Akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry povedal, že išlo o „šialený“ výsledok. „Nikdy som vo svojej kariére nič také nevidel. Pre Nvidiu však bude čoraz ťažšie prekonať očakávania a toto môže byť posledný šialený štvrťrok,“ vyhlásil. Podobný názor majú investori s ešte dlhšou historickou pamäťou, napríklad 85-ročný legendárny Jeremy Grantham.
Ten prirovnal dopyt po čipoch Nvidie k dopytu po lopatách. „Je to ako predávať lopaty v zlatej horúčke. Predajcovia lopát sa úplne bláznia, zažívajú rovnakú eufóriu, akú sme zažívali pri príchode železníc a internetu. A potom budeme zažívať rovnaký neúspech, ktorý nasledoval po každom jednom prípade,“ povedal J. Grantham. Kedy však neúspech príde, je otázne. Je totiž zahalený hmlou neistoty.
Veľké technologické firmy dokážu získať peniaze zadarmo. To je čaro konvertibilných dlhopisov
Drahé opcie
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?