Istotu nemajú ani učitelia, ktorí osobné údaje úradom poskytli. Väčšina z nich totiž o tom, že si povinnosť splnili osobne, potvrdenie nedostala a v prípade úradníckej chyby (alebo úmyslu) padnú dôsledky na ich hlavu.
„Asi sa nenájde nikto, kto by nechcel, aby bol učiteľ morálny a bezúhonný človek, ale spôsob, akým to poslanci vyriešili, je chorý a nemá ďaleko od hromadného šikanovania desťtisícov ľudí, ktorí za nič nemôžu,“ hovorí bývalý učiteľ a člen Slovenskej komory učiteľov Viktor Križo.
Poďme pekne po poriadku. Koaliční poslanci na čele s Ľubomírom Petrákom zo Smeru-SD a s Evou Smolíkovou z SNS v lete minulého roka presadili novelu školského zákona. Parlament v nej uložil všetkým pedagogickým a odborným zamestnancom nový spôsob preukazovania bezúhonnosti – odpisom z registra trestov.
register vypis Zdroj: Maňo Štrauch
Predpis reagoval na prípad sexuálneho zneužitia žiaka v jednej z bratislavských škôl. Dopustil sa ho pedagóg, ktorého za podobný delikt odsúdili už v minulosti. Vedenie školy o tom nevedelo, pretože po desiatich rokoch sa trestný čin pedagóga zahladil, a tak v jeho výpise z registra trestov nefiguroval.
Všetci do jedného vreca
Poslanci preto všetkým učiteľom, vychovávateľom, školským psychológom a logopédom či majstrom odbornej výchovy nariadili, aby bezúhonnosť preukázali odpisom z registra trestov, v ktorom figurujú aj zahladené odsúdenia. Lehotu im stanovili od októbra 2019 do konca mája 2020. Takmer stotisíc zamestnancov malo počas tohto obdobia nahlásiť okresným úradom v sídle kraja
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?