Holjenčík odstúpil

Holjenčík odstúpil

Zdroj: SITA/Marko Erd

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík by mal podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára po tom, čo neprišiel vysvetliť do NR SR neprimerané zvýšenie cien energií, odstúpiť. „Po tomto pre nás neakceptovateľnom kroku vyzývame pána Holjenčíka, aby sa okamžite vzdal svojej funkcie,“ povedal B. Bugár. Podľa neho to, že J. Holjenčík ignoruje pozvanie do parlamentu, je pre Most-Híd neakceptovateľná neúcta k tejto inštitúcii. J. Holjenčík mal vo štvrtok v úvode tretieho dňa rokovania na 12. schôdzi parlamentu vysvetliť svoje konanie vo veci zvyšovania cien energií. J. Holjenčík však pred poslancami nevystúpi. „Predseda úradu mi ako predsedovi vlády oznámil, že sa vzdáva svojej funkcie,“ povedal premiér Robert Fico. Šéf regulačného úradu teraz musí poslať list so svojím rozhodnutím vzdať sa funkcie prezidentovi SR. Vláda následne navrhne prezidentovi kandidáta na nového predsedu ÚRSO. Podľa premiéra bude regulačný úrad do vymenovania nového predsedu naďalej funkčný. Všetky právomoci totiž preberá podpredseda úradu Miroslav Čelinský. „Úrad je funkčný. Najviac ma zaujíma, aby každá jedna sťažnosť či faktúra, ktorá sa mení oproti predchádzajúcemu obdobiu, aby sa to vyšetrilo,“ dodal R. Fico s tým, že regulátor v súčasnosti eviduje takýchto sťažností zhruba 60.

Podiel slovenských potravín nerastie

V minulom roku zastúpenie agropotravinárskych výrobkov, ktoré boli vyrobené na Slovensku, v obchodných reťazcoch dosiahlo úroveň 39,31 percent. Informoval o tom na utorkovom brífingu predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík, podľa ktorého približne 60 percent agropotravinárskych výrobkov, ktoré sa dovážajú zo zahraničia, by domáci poľnohospodári dokázali vyrobiť sami. Zo sledovaných potravinárskych komodít mali v minulom roku najväčšie zastúpenie v obchodoch vajcia pochádzajúce zo slovenských chovov, a to na úrovni 72 percent. Táto komodita si už štyri roky po sebe udržuje prvenstvo.

Alza zavádzala v reklame

Internetový obchod Alza.sk pri svojich kampaniach opäť porušil Etický kódex reklamy. Konštatovala to Arbitrážna komisia Rady pre reklamu (AK RPR) na svojom prvom tohtoročnom zasadnutí, kde riešila niekoľko podnetov týkajúcich sa komunikácie spoločnosti. Problematický je banner Alzy, ale aj veľká kampaň, v ktorej obchod sľuboval zákazníkom „200-percentný výpredaj“. Kampaňovým sloganom Alzy bola veta „Teraz my platíme vám“, tá rovnako ako headline „výpredaj až -200 percent“ neboli korektné a podľa Arbitrážnej komisie mohli priemerného spotrebiteľa uviesť do omylu. Podnety poukazovali na to, že výraz „výpredaj“ sa bežne používa na označenie zľavy. Alza odmeňovala len víťazov súťaže, nie všetkých.

Merkelovej rastie zdatný súper

Angela Merkelová sa stala oficiálnou kandidátkou konzervatívnej koalície CDU/CSU na nemeckú kancelárku. Zatiaľ čo materská Kresťanskodemokratická únia ju navrhla do funkcie na štvrté volebné obdobie už v minulom roku, sesterská Kresťanskosociálna únia s podporou dlhšie váhala. Obe strany sa rozchádzajú v názoroch na migračnú politiku, v poslednom čase sa zblížili. Vplyv na to mohlo mať tiež oživenie preferencií Sociálnodemokratickej strany (SPD). Podľa prieskumov začali priebežne rásť po tom, ako ohlásila nomináciu bývalého šéfa Európskeho parlamentu Martina Schulza na kancelára.

Lidl opäť dvihne platy, tentoraz všetkým

Holjenčík odstúpil

Zdroj: Maňo Štrauch

Obchodný reťazec Lidl plánuje po niekoľkých mesiacoch opäť zvyšovať platy. Na rozdiel od jesene, keď potešil radových zamestnancov v predajniach a skladoch logistických centier, si tento raz polepšia všetci pracovníci. „Ďalšie zvýšenie platov je naplánované od 1. marca. Tento raz bude plošné a v priemere pôjde o viac ako päť percent,“ oznamuje obchodný reťazec. Najziskovejšia potravinárska obchodná sieť na Slovensku zdvihla na jeseň mzdy zhruba 90 percentám pracovníkov. Stúpli im v priemere o pätinu, v absolútnych číslach je to o viac než 130 eur v hrubom. Po zvýšení mal byť priemerný mesačný plat na pozícii predavač/pokladník 734 eur, o dve pätiny viac v porovnaní s trhovým priemerom.

Holjenčík odstúpil

Rumuni bojujú proti korupcii

Holjenčík odstúpil

Zdroj: Profimedia.cz

Nová rumunská vláda rozhnevala po pár týždňoch v úrade masy obyvateľov, ktorí žiadajú jej odstúpenie. Státisíce Rumunov protestovali v uliciach proti návrhu mäkších pravidiel boja proti korupcii. Sociálnodemokratický kabinet premiéra Sorina Grindeanua plánoval odstrániť postihy za niektoré trestné činy korupcie a za zneužívanie úradného postavenia. Návrhy kabinetu vyvolali odmietavé reakcie nielen v Rumunsku, ale tiež v EÚ. Dlho však nevydržali. Pod tlakom verejnosti ich kabinet stiahol, protivládne demonštrácie však pokračujú. Demonštranti žiadajú odstúpenie vlády. Do protestov sa aktívne zapojil aj prezident Klaus Iohannis, ktorý podal proti vládnemu nariadeniu sťažnosť na ústavný súd.

Svetové investície klesli, najviac v Európe

Holjenčík odstúpil

Zdroj: Shutterstock.com

Priame zahraničné investície (PZI) vo svete podľa predbežných odhadov v minulom roku klesli o trinásť percent na jeden a pol bilióna dolárov. Najväčší objem 385 miliárd dolárov získali Spojené štáty, vyplýva zo správy, ktorú zverejnila Konferencia Organizácie spojených národov o obchode a rozvoji (UNCTAD). Výrazne si v bilancii polepšila v poradí druhá Británia, ktorá prilákala investície za 179 miliárd dolárov, čo je trojnásobne viac než v roku 2015. Prílev PZI do Európy klesol o zhruba tridsať percent. V tomto roku UNCTAD očakáva rast globálnych investícií o desatinu, výhľad však zneisťuje politika amerického prezidenta Donalda Trumpa a vývoj britských plánov na odchod z Európskej únie. Čína sa vlani po prvýkrát stala čistým vývozcom priamych zahraničných investícií. Vlani bola tretím najväčším medzinárodným investorom, veľa nakupovala v Brazílii, Nemecku a Španielsku. Po niekoľkých rokoch prudkého rastu sa však tento rok môže rast investícií smerujúcich z Číny spomaliť, a to pre politiku obmedzovania odlevu kapitálu.