Alebo si stačí na pár minút sadnúť na kovový nápis Fira Barcelona a sledovať tie tisícky vystavovateľov, manažérov, predajcov, novinárov a nadšencov, ktorí na konci februára prúdili na MWC. V Barcelone to bolo tento rok hlavne o evolúcii. Sony, LG alebo Huawei ukazovali, ako si predstavujú svoj ďalší krok k finálnemu vývojovému stupňu.
Na výstavisku v katalánskom veľkomeste sa tento rok stretlo viac ako 2 300 spoločností doslova z celého sveta. Od gigantov ako Samsung, Telekom alebo Lenovo až po miniatúrne firmičky a start-upy, ktoré sa snažili dostať svoj produkt alebo službu na svetlo sveta. Alebo aspoň do očí a uší 108-tisíc návštevníkov tohtoročného MWC, z ktorých bolo okolo 3 500 novinárov. A snažili sa o to aj tí, ktorí na veľtrh nešli. Začína sa stávať malou tradíciou, že pred hlavným vstupom postávajú začínajúci podnikatelia a veľkými tabuľami nehlásajú blížiaci sa koniec sveta. Naopak, žiadajú o finančnú pomoc na zrod ich podnikateľského nápadu. Niekto chodí za investormi na rôzne start-upové súťaže, iní k fontáne v Barcelone.
Mobile World Congres
Ročník: 30.
Počet vystavovateľov: 2 300
Výstavná plocha: 94 000 m2
Počet návštevníkov: 108 000, z toho 3 500 novinárov
Počet WiFi spotov na výstavisku: 300
Zdroj: Marián Biel
Kto by to bol povedal, že v roku 2017 sa najväčšej pozornosti na veľtrhu smartfónov bude tešiť tlačidlový telefón takzvaný dumbfón. „Nokia sa vrátila“ by mohol byť slogan tohtoročného MWC. Musíme však uznať, že to urobili výborne. Skvelé načasovanie a aj výber produktov. Konzorcium HMD, ktoré vlastní práva na značku mobilov Nokia, sa pre veľký návrat rozhodlo po rokoch čakania fanúšikov. Museli počkať, kým sa skončia spomínané práva doteraz patriace Microsoftu. Americkej firme mnohí zazlievali, že po akvizícii mobilnej divízie fínskej Nokie ju nedokázala dostať na smartfónový trh naplno. Až postupne upadala a prakticky skončila. Microsoft na WMC neukázal ani žiadny nový smartfón Lumia s operačným systémom Windows 10 Mobile.
Nokia 3310 Zdroj: Nokia
Naopak na Android stavilo HMD a ich Nokie 3, 5 a 6 bežia dokonca na úplne čistom Androide. To vo svete smartfónov nie je vôbec bežné. Všetky značky sa snažia pridať grafickú nadstavbu, ktorá by ich potom odlišovala od konkurencie. Niekedy sa im to darí lepšie, inokedy horšie. Čistý Android je však zárukou plynulosti a je presne taký, ako ho v Googli navrhli. Okrem Lenova, respektíve Moto smartfónov a Google mobilov Nexus sú nové Nokie jediné s čistým Androidom. Po prvom kontakte na stánku musíme uznať, že na plynulosti to bolo aj cítiť. Pritom novinky ani zďaleka nedisponujú najvýkonnejšími komponentmi ako konkurenti. Už tu bolo cítiť akúsi „nokiácku“ snahu o funkčnosť bez pozlátky.
Huawei P10 Zdroj: Huawei