Pred vyhlásením prezidentských výsledkov však neostalo len pri diskusiách. V zrýchlenom konaní parlamentom prešiel balík poslaneckých noviel z dielne zástupcov vládnej strany Smer-SD. Snahu ochrániť spotrebiteľov pred úžerníckymi podmienkami im uprieť nemožno. Presadili napríklad, aby exekútor nemohol siahnuť dlžníkovi na strechu nad hlavou, ak jeho dlh neprevyšuje 2 000 eur. Takisto zaviedli povinnosť informovať klientov o meškaní so splátkami alebo zväčšiť písmo v zmluvách.

Hlavne rýchlo. A politicky
Zdroj: marek

No snaha presadiť rázne zmeny v relatívne rýchlom čase sa viditeľne podpísala pod celkovou úrovňou balíka noviel. Okrem iného zaviedla na Slovensku európsky unikát – zákaz poskytovať hotovostné pôžičky hotovostne.

Čo sa teraz reálne udeje na trhu nebankoviek? Všetky spoločnosti vznikli na to, aby dosahovali zisk. Už roky tu pôsobia aj dcéry zahraničných bánk a spoločností kótovaných na svetových burzách. Tieto firmy dávno aj v slovenských zmluvách uplatňujú európske štandardy, niektoré s nimi prišli skôr, ako ich k tomu donútil zákon. Pri nich o praktikách, ako sú fyzické útoky na neplatičov alebo exekvovanie nehnuteľností za stoeurový úver, nemôže byť reč. Nemôžu si to dovoliť už len pre medzinárodnú reputáciu.

Aký podiel tvoria na celom tunajšom nebankovom trhu, nevedno. Štát totiž nemá zmapovanú činnosť ich menej štandardných konkurentov ani ich metódy a klientelu. Možno ju len vytušiť z príležitostných správ v médiách.

Vláda si takúto analýzu nespravila ani teraz, pri opätovnom sprísnení legislatívy. Možno tak len hádať, ktorej skupine nebankoviek sa posledné roky darí lepšie lákať klientov.

Jasné je zatiaľ iba to, že vláda pri ohraničení ceny nebankových úverov mieša pojmy ako úrok, ročná percentuálna miera nákladov a celková odplata za úver. A že oficiálne odrádza štandardne podnikajúce nebankovky od menej bonitnej, no stále ešte zodpovedne sa správajúcej časti verejnosti.

Tej istej verejnosti pritom neponúka žiadnu náhradu, či už vo forme nejakých štátnych programov, právneho poradenstva alebo ostrejšej kontroly firiem, ktoré pôžičky ponúkajú napríklad cez nasprejované mobilné číslo v podchodoch. Sľubuje len nižšie úroky – ktoré sú však nanič, ak sa klient k pôžičke nedostane.

Ochrana verejnosti je legitímna povinnosť vlády. No keď sa deje narýchlo, bez uváženia a len z politických, nie racionálnych dôvodov, môže dopadnúť presne ako boj proti úžere – slušným firmám skomplikuje život, ich klientom zasa zúži možnosti výberu. A svoj cieľ aj tak nedosiahne.