Môže byť hľadanie slovenských vajec v obchodoch od januára priam detektívkou? Je to možné. V roku 2025 totiž začne platiť memorandum väčšiny obchodných reťazcov. V ňom sa zaviazali, že od tohto dátumu už budú predávať Slovákom len vajcia z humánnejších chovov – podstielkového, voľnovýbehového či bio. To znamená - žiadne vajcia z klietkového chovu.
Na Slovensku sa však stále takto chová približne 65 % nosníc a medziročne sa tento podiel znížil len o 9 %. Slovenskí hydinári pritom už roky upozorňujú, že do januára 2025 jednoducho nestíhajú prerobiť klietkové chovy na humánnejšie spôsoby chovu nosníc. Poukazujú na finančnú náročnosť, následné zvýšené náklady na produkciu vajec a s tým súvisiacu ich vyššiu cenu, ohrozenie konkurencieschopnosti a slabú podporu od štátu.
Sám si veľmi dobre pamätám, že našu halu v Senici s voľným výbehom pre nosnice sme stavali 18 mesiacov a celé nás to stálo 4 milióny eur. Rovnako viem, ako dlho sme sa borili s administratívou okolo novej haly, ktorú teraz budujeme v Podlakši pri Hlohovci. Bude rovnako veľká ako farma v Senici, budeme tam chovať 37-tisíc nosníc vo voľnom výbehu, ktoré ročne vyprodukujú približne milión vajec.
Aj touto cestou sa snažíme zvyšovať sebestačnosť Slovenska v produkcii vajec. Možno si niektorí z vás povedia – načo, keď ich môžeme dovážať zo zahraničia? V skutočnosti je však sebestačnosť v produkcii akýchkoľvek potravín dôležitá. Čo sa týka vajec, naša sebestačnosť v ich produkcii klesla za posledné štyri roky na úroveň okolo 80 %. A týmto trpí práve spotrebiteľ.
Ak však vajce „prevandruje“ polovicu Európy, môže sa to odraziť minimálne na jeho čerstvosti či cene. Zároveň sa vynára otázka, ako spotrebiteľ zistí, odkiaľ dané vajce pochádza. Dnešná realita je totiž taká, že pečiatku slovenského pôvodu dostane to vajce, ktoré prejde triedičkou vajec na Slovensku.
Obavy z falšovania pôvodu vajec sa preto dajú považovať za legitímne. Preto si myslím, že by spotrebitelia mali byť pri kúpe vajec ešte viac obozretnejší. Mali by poznať a vnímať poctivých domácich producentov, pretože najmä vtedy si môžu byť istí, že kupujú kvalitný slovenský produkt. A nebudú musieť pátrať po tom, odkiaľ vlastne pochádza.