Kauzu emisií držia v pozornosti médií a verejnosti unikajúce dokumenty nevedno od koho, bez reálnej možnosti overenia ich pravosti. Na základe jednej takej listiny sa k účasti na emisnom obchode priznal pred pár týždňami Rastislav Bilas. Projektový manažér Interblue Group a majiteľ firmy zo spletenca okolo slovenských emisií by podľa vlastných slov zostal v utajení, ak by sa dokument neobjavil na verejnosti.
Udalosti z ostatných mesiacov vrátane úniku informácií naznačujú, že v kauze emisie došlo k zásadnému obratu. Už to nie je iba o nevýhodnom obchode, ale aj o predvolebnom zápolení a vybavovaní si účtov medzi politickými stranami. A tiež naznačuje napätie vnútri najsilnejšej vládnej strany Smer-SD premiéra Roberta Fica.
Na zozname sponzor
TREND má k dispozícii papiere objasňujúce toky peňazí zo švajčiarskeho účtu Interblue Group v banke Julius Baer. Podľa nich niekdajšia konateľka Interblue Jana Lütken nariadila medzi 29. januárom a 3. februárom minulého roka viacero prevodov v celkovej sume 10,65 milióna eur na účet firmy Ossian Establishment so sídlom na Svätom Vincente a účtom vo švajčiarskej banke UBS. Ako konečný príjemca je pri tejto transakcii uvedený človek menom Jozef Brhel. Tak sa má volať i jeden z neoficiálnych sponzorov najsilnejšej vládnej strany.
Podľa dokumentu polícia skúmala prevody uskutočnené podľa dohody o provízii z 19. decembra 2008. Pravosť dokumentu ani mien na nich sa TRENDU potvrdiť nepodarilo. „Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nemôžeme momentálne poskytovať detailné informácie k tomuto prípadu,“ odkázala švajčiarska spolková prokuratúra. Okrem iných dôvodov sa odvolala na ochranu súkromia.
Účasť J. Brhela na emisnom obchode bývalý projektový manažér Interblue R. Bilas dôrazne odmietol. Podľa neho je to fabulácia zo zahraničia, pričom mohla byť realizovaná aj na objednávku. Na otázku, kto by si objednával takúto spravodajskú hru, neodpovedal. Tvrdí však, že má v rukách dokumenty potvrdzujúce, že jediným vlastníkom firmy Ossian Establishment je on. K peňažným prevodom medzi dvoma offshore domicilmi treba priložiť potvrdenie o tom, kto je konečným príjemcom. Teda potvrdenie, od koho ku komu smeruje platba. TREND mal možnosť kópiu takéhoto dokumentu vidieť. Ako konečný príjemca na ňom bol uvedený R. Bilas. Meno J. Brhela na dokumente nie je. Pravosť dokumentu datovaného k aprílu 2009 TREND nevie potvrdiť. R. Bilas však tvrdí, že všetky dokumenty ako dôkazy predložil slovenskej polícii.
„Dokumenty, ktoré by Vás oprávňovali klásť Vaše otázky, nemôžu existovať. Preto sa nemáme k čomu vyjadrovať,“ odpovedal prostredníctvom e-mailu k otázke účasti na emisnom obchode a vzťahu k R. Bilasovi údajný konečný príjemca J. Brhel.
Lichtenštajnská spojka
J. Lütken ako administrátorka firiem má v Lichtenštajnsku „dvojičku“ – istého Kamila Braxatora. Po slovensky hovoriaci právnik poskytuje v kniežatstve rovnaké služby ako po česky hovoriaca J. Lütken. Podľa R. Bilasa poskytuje služby viacerým slovenským skupinám či jednotlivcom.
Jeho meno sa objavuje na oboch uniknutých či podstrčených dokumentoch. Podľa R. Bilasa mohol poskytovať služby aj podnikateľovi J. Brhelovi. „Možno máme s pánom Brhelom rovnakého právnika. No žiadny biznis spolu nerobíme,“ tvrdí. K. Braxator vystupuje aj ako riaditeľ firmy Crataegus Development, ktorá mala patriť Čechovi Markovi Pleyerovi. R. Bilas však tvrdí, že v spleti týchto firiem došlo k viacerým transakciám, ktoré so slovenskými emisiami nemajú nič spoločné.
Dokument spomína viacero druhov hotovostných aj bezhotovostných transakcií. V niektorých prípadoch ide o zaplatenie služieb administrátorskej firmy Onyx Trust, patriacej J. Lütken. V iných prípadoch sa prevádzali medzi jednotlivými firmami a osobami úvery. Okrem švajčiarskych bánk sa objavujú aj Tatra banka či VÚB. Obe slovenské transakcie smerujú k bývalému poradcovi ministrov životného prostredia Jaroslava Izáka a Jána Chrbeta, Norbertovi Havalcovi.
Kto z koho
Za súčasť hry sa stále považuje aj skupina okolo českého podnikateľa Milana Růžičku. Ten získal firmu Interblue Group Europe od bývalého majiteľa M. Pleyera. Údajne ako vyrovnanie za predchádzajúci spoločný obchod. Skupina trvá na tom, že je právnym nástupcom a že drží v rukách platnú zmluvu. Ministerstvo to odmieta a opakovane tvrdí, že žiadnou zmluvou už viazané nie je.
Podľa R. Bilasa pritom M. Růžička získal Interblue aj s viac ako desiatimi miliónmi eur na účtoch. Zároveň však má v rukách aj zmluvu s japonskými kupcami emisií, ktorú bez slovenských zelených projektov nedokáže naplniť. A preto navrhuje reverz zmluvy. Teda vrátenie plnení v celej spleti zúčastnených firiem. Podľa R. Bilasa, ktorý podľa vlastných slov s firmami z emisného spletenca už nič nemá, by sa takýto reverz dal urobiť: „Všetci všetko vrátia.“ Dodáva, že ak nedôjde k dohode, Slovensku hrozia žaloby.©
Kristian Slovák