Nadrozmerné mobily, takzvané fablety, sú trend, ktorý nevynecháva ani jeden relevantná technologická firma. Ich hlavným rozlišovacím prvkom je veľkosť displeja, pri fabletoch majú uhlopriečku aspoň päť a pol palca. K Samsungu, ktorý tento segment pred pár rokmi odštartoval (zariadením Galaxy Note), k Sony a HTC sa už pridali aj konzervatívnejšie značky ako Nokia, či dokonca Apple.
Nový iPhone 6 Plus síce definíciu fabletu spĺňa len tesne (má 5,5-palcový displej), ale oproti doterajším jablkovým štandardom je to gigant. Fablet bude aj nový referenčný smartfón stajne Android, na ktorom Google vždy predvádza novú verziu operačného systému (tentoraz sa volá Lollipop). Nexus 6, ktorý má premiéru v druhej polovici októbra, má byť osadený 5,9-palcovým displejom.
Veľké rozhodnutie
Výber fabletov sa teda rozširuje. Koncom tohto roka si Slováci budú môcť vyberať z viacerých nových modelov alebo niekoľkých lanských kúskov. Do úvahy ešte stále prichádza Xperia Z Ultra, donedávna jednoznačná kráľovná fabletov. Prípadne nadčasovo vybavená a geniálne fotiaca Lumia 1520. Plusom je, že ich aktuálna cena je oproti počiatočnej polovičná. Onedlho sa začne predávať Samsung Galaxy Note 4. So silnou výbavou a dostupnou cenou môžu upútať aj dve čínske novinky. Huawei Ascend Mate 7 a Lenovo Vibe Z2 Pro nie sú len veľké, ale aj luxusné smartfóny.
Obe čínske novinky sa dajú vcelku objektívne označiť za elegantné. Dosť tomu pomáha kov, z ktorého sú telá oboch mobilov vyrobené. Mate je o niečo oblejší a strieborný, s bielym alebo čiernym plastovým a veľmi tenkým rámom displeja. Kovové sú aj tlačidlá na pravej strane. Tento mobil bude Huawei vyrábať aj v zlatej edícii, s dvojnásobkom vnútornej pamäte a troma gigabajtmi operačnej pamäte. Na Slovensku však oficiálne dostupná nebude.
Vibe Z2 Pro má takmer na milimeter rovnaké rozmery. Ale ostrejšie hrany šasi. Niekoho možno budú trochu „rezať“ v ruke, na druhej strane sa len tak z nej nevyšmykne. Konštruktéri pritom použili dotykové tlačidlá na ráme, nie softvérové na displeji.
Mate aj Vibe majú dve spoločné črty. Po prvé, šetria priestor. Na to, že ide o šesťpalcové smartfóny, sú približne rovnako veľké ako 5,5-palcový iPhone 6 Plus alebo 5,7-palcový Galaxy Note 4. Po druhé, dielenské spracovanie patrí k tomu najlepšiemu na trhu. Skrátka, jednoliaty kus kovu a skla. Len škoda, že mobily nie sú odolné voči vode a prachu ako niektorí konkurenti, keď už sa nedá otvoriť kryt batérie.
A preto sú to fablety
Huawei trochu mätie názvom. Sedem je počet hlavných čŕt jeho telefónu, nie veľkosť uhlopriečky displeja, ktorá má „iba“ šesť palcov. Rovnako ako pri Vibe. Ak ich chytí do ruky niekto, kto doteraz používal bežný 4,7-palcový Android alebo štvorpalcový iPhone, bude isto unesený. Majestátnosť displejov, našťastie, netkvie len v ich uhlopriečke, ale aj v kvalite zobrazovania. V oboch mobiloch je LCD obrazovka typu IPS, takže s podaním farieb alebo pozorovacími uhlami nie je problém.
Predsa len, pri bezprostrednom porovnaní vidieť menší rozdiel. Mate 7 lepšie zobrazuje bielu. Vibe Z2 Pro ju aj po nastavení teploty reprodukuje s jemným žltým alebo modrým nádychom. Vedie však zasa v živosti farieb: obloha je o chlp modrejšia a tráva o kúsok zelenšia. Lenovu, samozrejme, pomáha aj vyššie rozlíšenie. Po LG G3 je to len druhý smartfón s 2K rozlíšením na slovenskom trhu. Vibe vedie aj v intenzite jasu. Pri maximálnom nastavení a s bielym pozadím doslova nahradí nočnú lampu pre celú miestnosť.
Drobným nedostatkom Vibu je automatická regulácia jasu. Mate 7 to zvláda plynulejšie, možno ho mierne pridať alebo ubrať. Lenovo reguluje jas v nárazových krokoch a sťahuje ho na dosť nízke hodnoty. Azda to má vplyv na výdrž batérie.
Konštruktéri Vibu mohli tiež lepšie využiť všetky tie pixle na veľkej ploche. Ovládacie prvky a ikony sú zbytočne veľké. Na takýto veľký displej by sa ich vošlo viac, aj pri zachovaní ich jemnosti. V každom prípade, oba mobily majú prvotriedne obrazovky a kto ich okúsi, ťažko sa bude vracať sa k menším uhlopriečkam, prípadne k „len“ full HD rozlíšeniu.
Dračí výkon
Veľký displej v prípade oboch čínskych fabletov znamená aj vysoký výkon. V testoch majú takmer totožné skóre, umiestnili sa medzi Xperiu Z2 od Sony a Galaxy S5 od Samsungu len s minimálnymi rozdielmi. Najbližšie majú k výsledkom fabletu Galaxy Note 3. Plynulosť operačného systému aj spustených aplikácií je ukážková. Zaujímavé je, že zatiaľ čo Lenovo používa „klasický“ Snapdragon od Qualcommu, Huawei to skúsil s osemjadrovým procesorom vlastnej výroby Kirin 925.
V hardvérovej výbave fabletom nič nechýba. Podporujú všetky bezdrôtové štandardy vrátane LTE. Niekoľko rozdielov sa, samozrejme, nájde. Medzi vlastnosti, ktorými sa chce od konkurentov odlíšiť Mate 7, patrí napríklad duálna anténa navrchu aj naspodku prístroja. Môžeme potvrdiť, že aj príjem WiFi bol o pár metrov dlhší než pri podobných smartfónoch. Silným odlišovacím prvkom je čítačka odtlačkov prstov na zadnej strane pod objektívom fotoaparátu. Malo by ísť o čítačku od rovnakej spoločnosti, ktorá túto technológiu dodáva Applu. Citlivosť a presnosť je prvotriedna. Prstom sa dá odomknúť telefón alebo použiť čítačku namiesto spúšte fotoaparátu. Prekvapujúco praktická funkcia.
Lenovo Vibe Z2 Pro zasa môže potešiť podporou dvoch SIM kariet, hoci len v režime stand-by. Pri telefonovaní cez jednu simku je tá druhá vypnutá. Pamätať treba aj na to, že 3G a 4G podporuje len jeden zo slotov na SIM karty. Vibe Z2 Pro je tiež prvý smartfón na svete, ktorý už od výroby dovoľuje prepínať medzi používateľským rozhraním výrobcu (v tomto prípade Vibe UI) a čistým Androidom. Grafické nadstavby pri oboch novinkách sú prehľadné, svižné, stabilné, s množstvom drobných zlepšení. Pár zbytočných predinštalovaných aplikácií si však výrobcovia mohli odpustiť.
Mate 7 a Vibe Z2 Pro sú prémiové mobily a rozdiely medzi nimi v niektorých parametroch sa dajú spozorovať len pri priamom porovnaní. Napríklad reproduktor Vibe Z2 Pro má čistejší a približne o štvrtinu hlasnejší prednes. Jeho fotoaparát robí jemnejšie a farebne presnejšie fotografie a videá. Mate 7 zasa lepšie zvláda automatické zaostrovanie.
Pochvalu si konštruktéri oboch fabletoch zaslúžia za výdrž. Podarilo sa im do tenkého tela dostať batériu s obrovskou kapacitou, ktorá udrží mobily pri živote celý deň veľmi aktívneho používania. Obe novinky disponujú aj režimami šetrenia energie. Ten od Lenova je prepracovanejší a efektnejší. Po jeho nastavení sme sa pri bežnom používaní dostali na nabíjanie každý druhý deň. Bez nahrávania 4K videí alebo hodín hrania hier sa dá na jedno nabitie vydržať aj celý víkend.
Nadrozmerné smartfóny
PRAMEŇ: technické špecifikácie výrobcov
Zariadenia zapožičali Huawei a Lenovo.
Huawei Ascend Mate 7
+
• kovová konštrukcia
• displej
• snímač odtlačkov prstov
• výkon
• výdrž batérie
-
• slabší reproduktor
• chýbajúca odolnosť voči vode
• fotoaparát neurazí, ale ani neoslní
lenovo vibe z2 pro
+
• kovová konštrukcia a celkové rozmery
• výborný displej s QHD rozlíšením
• výkon
• fotoaparát
• podpora dvoch SIM kariet
• výdrž batérie
• cena
-
• chýba slot pre pamäťovú kartu
• strohá regulácia jasu obrazovky
Záverečné hodnotenie
Za menej ako päťsto eur je Huawei Ascend Mate 7 aj Lenovo Vibe Z2 Pro solídna ponuka nielen pre fanúšikov fabletov. Pri veľkom displeji si zachovávajú relatívne malé rozmery, kým výkonom sa vyrovnajú výrazne drahším konkurentom, vo výdrži batérie ich dokonca predbiehajú. Miernu prevahu má Lenovo, pretože s vyšším rozlíšením displeja a o niečo bohatšou výbavou stojí o pár desiatok eur menej než priamy konkurent z dielne značky Huawei.
Obor pri uchu
Osempalcový mobil? Aj to je možné. Alebo presnejšie, technicky dostupné. Už prvé modely, ktoré podporovali 3G pripojenie pomocou slotu na SIM kartu, sa dali neoficiálne upraviť tak, aby fungovali aj na telefonovanie. Samozrejme, nie držaním pri uchu, ale cez náhlavnú sadu. Rôzne nové tablety, napríklad Huawei MediaPad X1 alebo Sony Xperia Z3 Tablet compact, túto funkciu podporujú aj oficiálne. Znova cez Bluetooth handsfree alebo hlasný odposluch. Hlavne v Ázii však nie je problém stretnúť človeka so sedem- aj viacpalcovou plackou rovno pri uchu.
Fablety verzus tablety
Okrem toho, že na displeji s 5,5-palcovou a väčšou uhlopriečkou je toho vidieť oveľa viac, sú fablety praktické aj preto, že istej časti používateľov vedia nahradiť tablety. A to až tak, že ovplyvňujú ich predaj. Podľa analytickej agentúry IDC sa za prvý kvartál tohto roka predalo 30,1 milióna fabletov. Tento form factor mal každý desiaty smartfón. Predaj fabletov sa medziročne zdvojnásobil, kým pri tabletoch dosiahol 12 percent.