Sú príklady, keď kríza dokáže naštartovať biznis. Jednou z nich je firma Gevorkyan, pre ktorú bol rok 2009 odrazovým mostíkom k rastu tržieb, ktorý trvá dodnes. Žiada si to však odvahu. A financie. Získať ich však môže byť zásadný problém.
Napríklad aj v súčasnosti, keď úrokové sadzby vďaka superagresívnej politike ECB rastú na historické maximá, je získanie lacného a dostatočného financovania tvrdým orieškom. Aj keď sú banky bežným kanálom financovania ekonomiky, v časoch ekonomického spomalenia podporeného neistotou na finančnom trhu sa ich úverová aktivita citeľne zníži.
Na jednej strane sú pri poskytovaní nových úverov banky obozretnejšie a na druhej strane aj dopyt klientov po úveroch pre vysoké úrokové sadzby razantne klesá. Financovanie ekonomiky sa stáva čoraz zložitejšie.
Po období nulových úrokových sadzieb, keď boli lacné úvery všade navôkol, sa firmy skokovo dostali do opačnej situácie. Kým posledné roky nemuseli hľadať alternatívy, ako financovať nové rozvojové projekty, teraz ich aktívne vyhľadávajú.
Minimálne tie spoločnosti, ktorých sa ekonomické spomalenie príliš nedotkne a potrebujú expandovať, začínajú poškuľovať po kapitálovom trhu. Ten síce existuje roky, no vzhľadom na bežnú prax a nízke povedomie ho firmy využívali iba limitovane. Teraz však majú priestor na prehodnotenie svojej stratégie.
Tá nemusí byť zďaleka limitovaná iba na obdobie súčasných ekonomických problémov. Aj keď pre väčšinu firiem vždy bude bankové financovanie najlepšia či dokonca jediná voľba, mnoho špecifických spoločností má potenciál využiť alternatívy vo svoj prospech.
Môžu to byť finančne silné a stabilné firmy, ktoré majú možnosť nahradiť bankové úvery emisiou flexibilnejších dlhopisov. Alebo to môžu byť spoločnosti hľadajúce kapitál na zásadnejšiu expanziu pomocou vstupu na akciovú burzu.
Artur Gevorkyan so svojimi právnymi a finančnými poradcami vyšliapali novú cestu pre slovenské stredne veľké firmy smerujúce na pražskú burzu, kde našli dostatočný kapitál na zaujímavé projekty aj v súčasnosti. Táto cesta nie je príležitosťou iba pre biznis, ale aj pre menších či väčších investorov, ktorí môžu poľahky na burze participovať nákupom aktív, dlhopisov či ostatných cenných papierov.
Čím viac takýchto investorov bude, tým viac sa bude domáci kapitál nalievať do domácich firiem. Ťažiť z toho budú nielen tunajšie firmy, investori a zamestnanci, ale aj zvyšok ekonomiky. Práve takto vzniká národné bohatstvo.
Zmeniť investičnú kultúru a finančnú gramotnosť na Slovensku bude dlhý príbeh, racionálne motivácie ľudí hľadajúcich a ponúkajúcich kapitál však nakoniec zmenu k lepšiemu prinesú. Prospech z toho nebudú mať len oni, ale aj všetci ostatní.
- Financovanie firiem na burze
Viac o téme nájdete tu:
- Téma týždňa: Burzový kapitál poskytuje výhody investorom aj emitentom
- Artur Gevorkyan: Ak máte dobrý biznis, ale chýbajú vám peniaze, choďte na burzu
- Právny poradca: Slovenské firmy majú vydláždenú cestu na pražskú burzu
- Investičný poradca: Aj kapitál smerujúci do menších firiem môže priniesť slušné výnosy
- Slovenská burza: Bratislavská burza má väčší objem obchodov s dlhopismi ako Praha
- Ekonomická prosperita: Ako sa vymaniť z pasce stredného príjmu