Keď pred troma rokmi Helske, spoločnosť s vlastníckymi koreňmi vo Veľkej Británii, ohlasovalo výstavbu výrobných hál pri Levoči s potenciálom zamestnávať viac ako dve stovky ľudí, vtedajší primátor tohto historického mesta Milan Majerský (dnes už prešovský župan a predseda KDH) nebol proti a podpísal s ňou investičnú a nájomnú zmluvu. Firma spolupracovala s Technickou univerzitou v Košiciach, takže ich sadrokartónové dosky s nanotechnológiou sa javili ako dobrý biznisplán.

Odvtedy sa na stavbe pohli veci dopredu a v októbri tam naozaj spustili výrobu inovatívnych sadrokartónov s nanotechnológiou. „Výroba beží a v aktuálnej kapacite dokážeme vyrobiť 3,7 milióna štvorcových metrov dosiek ročne,“ potvrdzuje hovorca Helske Jozef Verbovský. Podľa neho koronakríza oddialila inštaláciu výrobnej linky, lebo turecký dodávateľ musel stiahnuť svojich pracovníkov zo Slovenska.

Firma zamestnáva na Slovensku asi 120 ľudí, z toho asi 30 bude vo výrobe, čo je síce menej, ako sľubovala, ale v ére koronakrízy je to pochopiteľné. Podľa hovorcu sa sústredila najmä na automatizovanú technológiu, ktorá nevyžaduje také veľké množstvo pracovníkov. Skolaudované sú zatiaľ dve výrobné haly, dokončenie administratívnej budovy mešká.

Na svoje slovenské dcéry si zatiaľ Helske podľa Finstatu požičalo okolo 55,5 milióna eur, a to prostredníctvom dlhopisov. Na jeseň tiež začala inzerovať v slovenských médiách, že otvorila v Nemecku už sedem denných centier pre seniorov a ich počet plánuje zdvojnásobiť. Financuje ich takisto z dlhopisov, ale aj z bankových úverov na Slovensku aj v Nemecku a vlastným či
equity kapitálom. Konkrétne banky J. Verbovský neuviedol s odvolaním sa na prebiehajúce rokovania. Investícia je však podľa neho bezpečná, keďže služby pre seniorov sú v Nemecku hradené takmer v plnej miere štátnym zdravotným systémom.

V septembri firma oznámila, že posúva vyplácanie úrokov a istiny z dlhopisov o rok pre koronakrízu a spomaľovanie ekonomiky. Na druhej strane tvrdila, že je stále v dobrej finančnej kondícii, čo mal potvrdiť rast obratu a trhového podielu dvoch nosných spoločností skupiny, Helske Energy Save a Helske People Care.

Na začiatku tohto roka si český denník E15 všimol, že táto firma je veľmi ambiciózna v získavaní zdrojov cez dlhopisy. České dcérske Helske Sustained plánovalo vydávať dlhopisy až za 1,5 miliardy českých korún (56 miliónov eur). Zrejme aj pre koronakrízu napokon emitovalo dlhopisy podľa registra prospektov Českej národnej banky len v dvoch emisiách za 13 miliónov korún (necelého pol milióna eur) na obdobie päť rokov. Na Slovensku podľa hovorcu Národnej banky Slovenska Petra Majera Helske nemá schválené prospekty na emisiu cenných papierov.