Premiér Eduard Heger sa rozhodol ukázať ľuďom svetlé ekonomické body v pandemickej temnote reality. Slovenskej ekonomike sa podľa neho darí aj napriek korone a nízkej zaočkovanosti obyvateľov. Povedal to počas tlačovej besedy zvolanej pod titulom Dobré správy nesmú zanikať. Komentoval na nej údaje za 3. štvrťrok 2021, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.
„Dôležité tri parametre sa týkajú v prvom rade výkonnosti ekonomiky, nezamestnanosti a priemernej mzdy. Všetky tri sú pozitívne. Sú to ukazovatele, ktoré hovoria o dlhodobejších trendoch a zdraví ekonomiky,“ povedal premiér.
Výkon slovenskej ekonomiky sa v 3. štvrťroku podľa jeho slov priblížil obdobiu spred pandémie. Pozitívne vníma vývoj nezamestnanosti. „Aj tu máme dobrú správu – nezamestnanosť opäť klesla, a to na úroveň 6,8 percenta,“ poznamenal. Priemerná reálna mzda zasa narástla o 2,5 percenta. „Dôležitý je jej rast. To ukazuje, že podnikavosť slovenských podnikateľov a pomoc slovenskej vlády sú veľmi dobrý tandem,“ komentoval E. Heger.
Slovenskej ekonomike sa darí napriek pandémii aj nízkej zaočkovanosti
Kurz napredovania slovenskej ekonomiky v ťažkých časoch chce vláda podľa neho nielen udržiavať, ale aj vylepšiť. Zdôraznil aj dôležitosť očkovania pre celkový pozitívny vývoj.
Odlišne vidí veci opozícia, ktorá považuje premiéra za nekompetentného. Podľa strany Hlas-SD reformy stagnujú, koalícia je v chaose a konflikte a minister financií Igor Matovič narába s verejnými zdrojmi ako so súkromným firemným majetkom, pričom premiér proti tomu nevystupuje. Podľa Hlasu-SD je E. Heger najslabším premiérom v histórii Slovenska a jeho rezignácia by pomohla vyriešiť krízovú situáciu.
Na darčekoch a jedle sa na Slovensku nešetrí
Priemerná slovenská domácnosť za tohtoročný predvianočný nákup potravín, ale aj väčšiny darčekov zaplatí viac ako vlani. „Odhadujeme, že tempo zdražovania potravín sa do konca tohto roka ešte zrýchli. Za tohtoročný predvianočný nákup potravín zaplatí slovenská domácnosť asi o päť percent viac ako vlani,“ avizovala analytička Wood & Company Eva Sadovská.
Napriek pandémii však Slováci neplánujú na Vianoce zásadnejšie šetriť. Podľa prieskumu UniCredit Bank sa asi 55 percent opýtaných chystá minúť viac než 200 eur. V rámci toho 36 percent stanovilo hranicu svojho rozpočtu do 300 eur a ďalších 19 percent priznalo, že tento rok sú ochotní minúť ešte viac. Najviac plánuje míňať veková kategória 45 až 53 rokov a najmenej najmladšia skupina Slovákov medzi 18 a 26 rokov.
Eva Sadovská pripomenula, že december je každoročne mesiacom, keď Slováci nakupujú najviac a tržby maloobchodu počas tohto mesiaca zvyknú tvoriť desatinu z celoročných tržieb.
Slováci rastú v IT outsourcingu
Slovenská spoločnosť poskytujúca kapacity IT špecialistov Titans freelancers spája sily s českou IT outsourcingovou spoločnosťou Bridgewater. Majoritný podiel v nej kupuje od spoločnosti Topelex.
Slovenský líder trhu pribral v apríli medzi akcionárov spoločnosť Sandberg Capital. Kumulovaný objem tržieb Titans freelancers a Bridgewater za rok 2021 je viac ako 20 miliónov eur.
Titans freelancers, slovenská jednotka v IT outsourcingu, kupuje český Bridgewater
Bratislava už nechce doplácať na vysoké HDP
Ukazovatele hrubého domáceho produktu (HDP) nie sú správnym nástrojom na meranie stavu rozvoja štátov, regiónov či miest. Uviedol to predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba vo vystúpení na zasadnutí výboru regiónov v Bruseli.
Kraj sa na základe HDP už viac ako desaťročie radí medzi najvyspelejšie regióny EÚ, čo má však dôsledky v podobe obmedzeného prístupu k fondom EÚ. To brzdí jeho modernizačné iniciatívy. J. Droba pripomenul, že diskusia o potrebe „ísť za hranice HDP“ je otvorená už dlhší čas na pôde inštitúcií EÚ, OECD aj OSN.
Remišová v Bruseli "bojuje" aj za viac eurofondov pre Bratislavský kraj
Slováci nosia hotovosť, ale platia kartou
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?