Debata sa viedla na úrovni pocitov a dojmov. Argumenty proti zákazu herní boli primárne o peniazoch, o ktoré mesto príde. Odporcovia zase hovorili o celospoločenskom probléme, čo však žiadne čísla nepodporujú. Ani jedna strana neponúkla relevantnú štúdiu, ktorá by jasne ukázala sociálne a finančné efekty prevádzky herní v mestách a obciach.
Herne si s primátorom posielali odkazy cez médiá, vyhrážali sa žalobami. Mesto zase podcenilo legislatívny proces a komunikáciu s poslancami, čím vytvorilo priestor na chaos sprevádzajúci samotné hlasovanie.
Je jasné, že nielen Bratislave, ale celému Slovensku prerástol problém herní cez hlavu. Firmy nekontrolovane rozširovali prevádzky, upozorňovali na seba cez reklamu a chýbala akákoľvek samoregulácia. Petície ľudí v mestách a obciach za ich zákaz prišli ako logická odpoveď. To, že prevádzkovatelia herní v reakcii podpísali memorandum o ďalšom nerozširovaní a obmedzení reklamy, je správny krok. No prišiel neskoro.
Odignorovanie petície je bezprecedentné. No namiesto plošného zákazu by sa malo tlačiť na sprísnenie regulácie
V celej debate sa pritom zabúda, že „kľúče od miešačky“ má v tomto prípade ministerstvo financií, keďže je zodpovedné za zákon o hazardných hrách. Novela spred štyroch rokov vzala vzhľadom na možnú protiústavnosť mestám možnosť limitovať hazard na svojom území. Spraviť tak mohli len po petícii občanov, pričom kvórum bolo nastavené príliš vysoko. Čo je však hlavné, mestá mali len možnosť buď zakázať hazard plošne, alebo vôbec. To už z podstaty obmedzuje akúkoľvek možnosť na rozumnú reguláciu.
Čiastočné riešenie priniesla vlaňajšia novela zákona. Aj keď umožnila obciam rozdeliť budovy, v ktorých herne môžu byť a kde nie, je to nedostatočné. Logickejším krokom by bolo nechať obciam voľné ruky, aby sa rozhodovali podľa typu prevádzky, alebo detailne vymedzili lokality s hazardom.
A možno to nie je príjemné počuť, no plošný zákaz by naozaj zrejme viedol k vzniku nelegálnych herní. Bratislava je príliš lukratívny trh na to, aby zostal neobsadený. A ak tu už raz ilegálny biznis rozkvitne, bude ťažké sa ho zbaviť. Predstava, že si s ním poradí polícia, daniari a následne súdy, je vzhľadom na viaceré domáce kauzy a skúsenosti zo zahraničia naozaj naivná.
V súčasnej vyhrotenej atmosfére je ťažké počúvať argumenty. Politici by však mali ľuďom povedať pravdu, nech je akokoľvek nepríjemná. Bratislavská petícia je bezprecedentný jav a žiada si reakciu. No ak sa v jej priebehu zmenila situácia, malo by na to mesto reagovať. Plošný zákaz je v tejto situácii najmenej dobré riešenie. Namiesto neho je potrebné tlačiť na prísnu reguláciu, prinútiť herne k väčším ústupkom a zároveň jasne odkázať ministerstvu financií, že mestá potrebujú pri regulácii hazardu uvoľniť ruky.