Najskôr prišiel o postavenie pána tretej moci v štáte, potom nebol zvolený do Súdnej rady SR, prišiel o funkciu šéfa trestnoprávneho kolégia na Najvyššom súde, nedávno aj o post predsedu senátu a teraz mu hrozí, že bude preložený na krajský súd alebo dokonca príde o talár. A pritom za posledný rok nerobí nič iné len to, čo aj predchádzajúcich osem. Jediné, čo sa zmenilo, je fakt, že už nemá politickú ochranu vládneho Smeru-SD.

Harabinov voľný pád

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Nielen ako minister, ale aj ako predseda Najvyššieho súdu prijal viaceré rozhodnutia, pre aké teraz podala jeho nástupkyňa vo funkcii návrh na disciplinárne konanie proti nemu. Daniela Švecová minulý týždeň skonštatovala, že Harabinov senát vydal „svojvoľné rozhodnutie, ktoré je v rozpore s právom“. Pred pár rokmi to isté o Harabinovi povedal aj Ústavný súd, ale vtedy sa nič nedialo, lebo bol ešte nedotknuteľný. Teraz už taký status nemá, a tak sa bráni vyhlásením: „Stíhajú ma za právny názor, to nie je prípustné.“

Na prvé počutie to pre niekoho môže znieť presvedčivo, ale fakticky ide o blud. Harbinov senát totiž rozhodol o okresnom sudcovi, že nie je spôsobilý vykonávať svoju funkciu, a urobil aj záver, že bol sudcom nezákonným. Na také niečo nie je oprávnený žiadny senát Najvyššieho súdu, ani ten Harabinov, lebo rozhodnutie tohto druhu môže prijať iba súd ústavný. Ak mal Š. Harabin nejaké pochybnosti o spôsobilosti a zákonnosti sudcu, mal dať podnet, aby sa tým zaoberal Ústavný súd. Toto nie je vec názoru, ale elementárneho dodržiavania práva. Disciplinárne konanie sa proti Harabinovi nebude viesť za jeho názor, ale pre jeho svojvoľnosť.

Kým v prípade sudcu bol jeho senát aktivistický, ako predseda trestnoprávneho kolégia bol Š. Harabin neospravedlniteľne pasívny. Išlo o prípad, keď malo kolégium zjednotiť rozdielne stanoviská dvoch senátov v otázke, či policajná inšpekcia je oprávnená vyšetrovať trestné činy policajtov. Napriek tomu, že dostal podnet, aby zasadnutie kolégia, ktoré stanoviská zjednotí, zvolal na 17. júla, Š. Harabin nekonal, hoci na to nemal právne relevantný dôvod. Ale zato o päť dní neskôr, 22. júla, jeho senát vydal ďalší rozsudok, v ktorom znovu spochybnil policajnú inšpekciu ako súčasť policajného zboru.

Traja členovia Súdnej rady preto minulý týždeň navrhli, aby bol aj za to disciplinárne stíhaný. Opäť nie za názor, ale za to, že si ako predseda kolégia nesplnil svoju elementárnu povinnosť. Š. Harabin teraz vyhlasuje, že trestné kolégium Najvyššieho súdu sa zmenilo na „trestné kolégium ministra vnútra“ a že „pán Kaliňák osem rokov robí hanbu na úrovni OSN“. Ak je tak, potom treba povedať, že len málokto pomáhal ministrovi Kaliňákovi „robiť hanbu“ tak výdatne ako Š. Harabin. To, čo sa s ním teraz deje, je zaslúžený trest za všetko, čím Smeru a jeho ľuďom pomáhal.