Premiér vo volebnom dueli povedal: „Ak by sa mňa opýtal pán Harabin, či by som mu odporúčal, aby kandidoval na predsedu Najvyššieho súdu, tak by som mu povedal, aby nekandidoval, že mu to neodporúčam.“
Vraj preto nie, lebo Š. Harabin ako predseda Najvyššieho súdu (NS) rozdeľuje súdnictvo. Pritom všetci vieme, že on ho v tejto funkcii rozdeľoval odjakživa, len kandidát Fico si to ako „objektívny fakt“ všimol týždeň pred druhým kolom prezidentských volieb.
Predseda Fico bránil Š. Harabina v čase, keď ho z funkcie predsedu NS chceli odvolať ministri Ján Čarnogurský i Daniel Lipšic. Napríklad aj preto, lebo odmietal zaviesť elekronickú podateľňu, hoci mu to prikazoval zákon. Predseda NS chcel totiž aj naďalej prideľovať prípady podľa vlastnej úvahy.
Súd už vtedy viedol tak, že sudcovský orgán NS upozornil na „viacnásobné vážne porušenie platných zákonov súčasným predsedom pánom JUDr. Štefanom Harabinom“. Vtedy sa ho R. Fico ako predseda opozičnej strany zastal a protestoval proti „organizovanému ťaženiu“ voči pánu Harabinovi.
Zdroj: Ilustrácia - Danglár
Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška
Ako predseda vlády nemal R. Fico najmenší problém, aby sudcu, ktorý rozdeľoval súdnictvo, vymenoval za ministra spravodlivosti. V kabinete si ho ponechal aj napriek tomu, že generálny prokurátor potvrdil autentickosť dokumentu, podľa ktorého sa ešte pred Ficom pán Harabin priatelil s dovtedy trikrát odsúdeným recidivistom, ktorý sa neskôr vypracoval na slovensko-albánskeho narkobaróna.
Premiér držal ochrannú ruku nad šéfom kliky, ktorá ovládla slovenskú justíciu a disciplinárnymi konaniami trestala každého, kto sa jej opovážil vzoprieť. Keď sa zúfalí sudcovia v roku 2009 ozvali, predseda vlády vzal opäť svojho priateľa pod ochranu. O protestujúcich sudcoch povedal, že začali vojnu proti Harabinovi, „len aby prekryli to, že majú slabé pracovné výkony“, a predsedu NS sa zastal tvrdením, že „ide veľmi proti tým, čo nepracujú“.
Už ako kandidát na prezidenta R. Fico vyhlásil, že ak Š. Harabina opäť zvolia za predsedu NS, tak on ako prezident bude rozhodnutie Súdnej rady rešpektovať. Týždeň pred druhým kolom volieb hodil svojho dlhoročného priateľa cez palubu.
Nezriekol sa Harabina preto, lebo slovenskú justíciu dostal na 144. miesto na svete, pokiaľ ide o vymožiteľnosť práva, a na 114. miesto, pokiaľ ide o vnímanie nezávislosti súdnictva. Premiér sa od neho odtiahol, lebo nejaký interný prieskum zistil, že mu to ako prezidentskému kandidátovi pomôže.
Ak niekto roky kašle na verejný záujem a jediné, na čom mu záleží, je jeho osobný úspech, tak si žiadnu verejnú funkciu nezaslúži. A už vôbec nie najvyššiu.