Harabin bez „amnestie“

Pred desaťročím Ján Slota a jeho druhovia zachránili Ivana Gašparoviča pred pádom do úplnej politickej bezvýznamnosti, lebo zo šéfa mimoparlamentnej strany urobili kandidáta na prezidenta. Pred pár dňami prijal prezident rozhodnutie, ktorým Slotovu mimoparlamentnú stranu postrčil ešte hlbšie do povolebnej bezvýznamnosti.

Hlava štátu nevyhlási referendum o tom, aby sa „v úradnom styku používal výlučne slovenský jazyk“, lebo kancelária prezidenta nenašla na hárkoch SNS dostatočný počet podpisov. Keby ich aj našla, ani tak by sa referendum konať nemohlo, lebo „predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody“. Ústava SR v hlave označenej ako Základné práva a slobody, zaručuje občanom patriacim k národnostným menšinám „právo používať ich jazyk v úradnom styku“. Prezident svojím rozhodnutím ušetril čas a námahu Ústavnému súdu, čo príde vhod už aj preto, lebo nový minister spravodlivosti kapacity košického súdu šetriť nechce.

Tomáš Borec nestiahne z Ústavného súdu disciplinárne návrhy, ktoré voči predsedovi Najvyššieho súdu podala jeho predchodkyňa. Prvé rozhodnutie ministra bolo jediné správne, a to z viacerých dôvodov. Tým najdôležitejším je, že umožňuje voľný priechod spravodlivosti vo veciach, ktoré sa nesmú podriaďovať záujmom politikov alebo justičnej kliky.

Tretí i štvrtý senát Ústavného súdu v minulom roku dospeli k záveru, že Štefan Harabin zmaril práva účastníkov súdneho konania na zákonného sudcu. Bolo by hrubou neprístojnosťou, keby plénum nemohlo s konečnou platnosťou posúdiť, či sa týmto konaním Š. Harabin nedopustil závažného disciplinárneho priestupku. Keby T. Borec stiahol disciplinárne návrhy ministerky Žitňanskej, udelil by tým šéfovi Najvyššieho súdu „amnestiu“ rovnakého druhu, akou sa svojho času preslávil Vladimír Mečiar.

Harabin bez „amnestie“

Lucia Žitňanská a jej štátna tajomníčka krátko pred odchodom kritizovali Ústavný súd za „rýchlosť“, s akou koná pri diciplinárnych návrhoch voči Š. Harabinovi. Predsedníčka súdu Ivetta Macejková sa bránila tým, že pri dvoch návrhoch je „vec pripravená na prerokovanie v pléne“. Od ministra Boreca by bolo preto veľmi nekolegiálne, keby zmaril prácu ústavných sudcov a neumožnil im dokončiť to, na čom tak dlho pracovali. Mimochodom, o sťažnosti Jozefa Čentéša (nevymenovaného generálneho prokurátora) na prezidenta Gašparoviča, predsedníčka Macejková už 6. marca napísala, že o nej „rozhodne ústavný súd v najbližších dňoch“. Ústavný súd tak nerozhoduje len o Čentéšovi, ale aj o tom, koľko mesiacov sa ešte zmestí do termínu „v najbližších dňoch“.

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 14/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.