Ale aj človekom, ktorý prijal 60-tisíc eur za vystúpenie na štátnej konferencii TechMatch. Odborná verejnosť ju bojkotovala pre plytvanie verejných zdrojov. Guy Kawasaki, ktorý rozdelil technologickú a start-upovú komunitu na Slovensku na dva tábory, poskytol po svojom vystúpení rozhovor aj TRENDU.
Všimli ste si nejaké zaujímavé veci počas návštevy Slovenska?
Priletel som len včera večer a zatiaľ som videl z krajiny len letisko a hotel.
Viacerí ľudia zo Slovenska vám písali, aby ste nechodili, pretože tým podporíte nesprávnu vec. Ako vnímate kontroverziu, ktorá sa rozpútala v súvislosti s vaším vystúpením na konferencii TechMatch?
Som tu, aby som vzdelával podnikateľov. O miestnej politike nemám ani šajn.
Aká skúsenosť alebo zážitok vás najviac ovplyvnil?
Máte tak hodinku či dve čas? V poriadku. Jedného dňa, v tom čase som žil v exkluzívnej štvrti San Franciska, som na záhrade strihal živý plot. Podišla ku mne okoloidúca žena a pochválila ma slovami: „Vidím, že vám to ide veľmi dobre, robíte aj trávniky?“
Oblial ma pocit hanby a zlosti z toho, že ma škatuľkuje ako záhradníka len preto, že som Japonec. Porozprával som svoj zážitok otcovi a ten mi povedal: „Vieš, v tej štvrti je štatisticky veľmi nepravdepodobné, že Japonec bude robiť niečo iné ako trávniky. Prenes sa cez to, nebolo to osobné.“ Je to príbeh, ktorý v mojom živote znamená veľmi veľa. Naučil ma nebrať si veci osobne, vzchopiť sa a byť chlapom.
Konzultačná spoločnosť EY zhruba pred dvoma mesiacmi vypustila z hodnotenia uchádzačov o prácu vo firme kritérium univerzitného diplomu. Čo si o tom myslíte?
Nie! Robíte si srandu? Tu u vás?
Nie, pri výbere uchádzačov vo Veľkej Británii.
Neberú do úvahy vzdelanie?
Je to tak. Ide pritom o spoločnosť z veľkej štvorky. Argumentujú tým, že medzi úspechom v podnikaní a univerzitným diplomom sa nepreukázala žiadna spojitosť. Páči sa vám táto myšlienka?
Chodil som na Stanford, takže veľmi nie. Hoci nechcem pracovať ako účtovník. Nemôžem tomu uveriť, musím si o tom najprv niečo prečítať. Ste si istý, že v žiadosti o prácu nemajú kolónku na vzdelanie?
Detaily nepoznám, ale myslím si, že dôležitý je odkaz, ktorý vysielajú. Pýtam sa preto, že tento prístup môže byť blízky firmám zo Silicon Valley. Nezáleží na rase, viere, doklade o vzdelaní, ale na skutočných schopnostiach.
Nuž, rozbehnúť firmu je jedna vec, Steve Jobs a Steve Wozniak začínali v garáži. Lenže to je čosi úplne iné ako napríklad audit účtovníctva firmy Procter & Gamble. Na to že by ste nepotrebovali vysokú školu? Neviem... Čosi podobné tvrdí aj László Bock z Googlu [senior viceprezident Googlu zodpovedný za personálny manažment – pozn. TREND].
Ale človeče, veď vysoká škola si pýta 60-tisíc dolárov za rok, to je štvrť milióna dolárov za celé štúdium a teraz EY tvrdí, že ich to nezaujíma? Ale teraz k veci. Ak mierite k tomu, či skutočne potrebujete vzdelanie na úspešné podnikanie, odpoveď je, že pravdepodobne nie. Nie je nevyhnutným, ale ani postačujúcim predpokladom. Tým nechcem povedať, že by ste sa nemali usilovať o získanie vysokoškolského vzdelania, pretože to vám bude pomáhať počas celého života. Súhlasím však, že vysokoškolský titul nezaručuje úspech a, naopak, že bez titulu zákonite nepríde zlyhanie.
Ako fungujú diplomy v Silicon Valley? Požadujú firmy formálne doklady o vzdelaní alebo im stačia vedomosti a schopnosti?
V Googli by ste si neškrtli bez PhD. z počítačových vied. Nie je to tak, že ak dobre napíšete test z programovania, ste ich. Čím menšia je spoločnosť, tým menej ju zaujíma titul. Veľké spoločnosti sa zaujímajú o profesionálov, malé skôr o talenty.
Ak univerzity a formálne vzdelanie strácajú silu, bude rásť trh a vplyv kníh, ako sú tie vaše? V USA tvoria publikácie z kategórie samovzdelávania až tretinu knižného trhu.
Dúfam... Nie, nerobme z toho veľkú vec. Oveľa zaujímavejší je vývoj v testovaní konkrétnych schopností. Nazvali to nanotituly. Znamená to, že nemusíte vyštudovať celý študijný program počítačového inžinierstva, stačí vám absolvovať jeden semester. Alebo jeden ročník z programovania.
To je zaujímavý koncept. Ale napadá mi otázka: Ak vám postačí získať nanotitul v HTML či Jave a začnete sa tým po skončení kurzu živiť, získate ešte niekedy široký základ poznania pre zvyšok života? To je tá horšia stránka mince, ktorá ma trápi. Preto si myslím, že klasické vzdelanie má vysokú hodnotu. V osemnástich predsa netušíte, čo budete napokon robiť.
Čo je také magické na Silicon Valley? Čo z neho robí bežiaci pás na miliardové podniky?
Je to miesto, kde ľudia veria, že sen sa môže zmeniť na skutočnosť. A zlyhanie sa tam nepovažuje za negatívny biľag, ale za normálnu vec. To je všetko. Potrebujete ešte dobrú školu pre inžinierov a môžete si urobiť Silicon Valley, kde len chcete.
Ako to vyzerá v uliciach San Francisca so samojazdiacimi vozidlami bez vodičov?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?