Európska ekonomika je všetko, len nie homogénna. Kým inflácia dosahuje vo Francúzsku iba päť percent, v Estónsku vyskočila na dvadsať percent.
Nejakú časť z tohto rastu majú na svedomí drahšie energie v krajinách, ktoré sa zbavujú ruského zdroja. Je však aj mnoho štátov, napríklad Slovensko či Maďarsko, ktoré stále čerpajú lacnejšie ruské energie, no inflácia v nich prudko rastie. Sčasti je to možné vysvetliť relatívnou chudobou v porovnaní so západom. Čím chudobnejší národ, tým viac musí zo svojho príjmu vydávať na základné položky spotrebného koša. Energie, potraviny a bývanie v ňom preto majú vyššiu váhu. Vo východnej Európe je však hlavným dôvodom rastu inflácie tesný trh práce.
Nízka nezamestnanosť spolu s pokračujúcim silným dopytom po pracovnej sile spôsobili, že mzdy vo východnej Európe rastú najviac na kontinente. A ak sa odhliadne od rozvíjajúcich sa krajín, dokonca najprudšie na svete. Potvrdili to aj kvartálne dáta nákladov práce v Európskej únii. V porovnaní s minulým rokom vzrástli mzdy v krajinách EÚ o 3,3 percenta. Nejde o najsilnejší rast v histórii, no dôležitejšia je jeho variabilita.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?