Mimoriadne opatrenia predovšetkým v krajinách skupiny G20 a vakcíny proti ochoreniu covid-19 podporujú zotavovanie globálnej ekonomiky. Ohrozujú ho však nové varianty koronavírusu, inflačné tlaky a narušenia dodávateľských reťazcov, uviedol Medzinárodný menový fond (MMF).
Šéfka MMF Kristalina Georgievová v blogovom príspevku pred nedávnym zasadnutím ministrov financií a zdravotníctva skupiny G20 vyzvala politikov, aby prijali rázne opatrenia na ukončenie pandémie a vytvorenie priestoru na udržateľnejšiu ekonomiku.
MMF v októbri mierne znížil svoju prognózu rastu globálnej ekonomiky v tomto roku na 5,9 percenta z rovných šiestich percent. Dôvodom sú narušenia dodávateľských reťazcov a inflačné tlaky.
K. Georgievová uviedla, že krajiny G20 môžu počas roka 2022 zlepšiť svoje rastové vyhliadky opatrnou kalibráciou monetárnych a fiškálnych politík. Vyzvala na realizáciu prorastových reforiem, ako sú programy na podporu pri hľadaní práce či rekvalifikačné programy a zníženie regulačných bariér pri zakladaní nových firiem.
Podľa šéfky MMF je potrebných okolo 20 miliárd dolárov na financovanie ďalších dotácií na testovanie, liečbu, dodávky vakcín a medicínskeho materiálu na ukončenie pandémie. Vyzvala lídrov G20, aby prijali komplexný balík opatrení na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do polovice storočia.
Zvyšovanie energetickej účinnosti a prechod na obnoviteľné zdroje vytvoria podľa MMF nové pracovné miesta.
Koniec sporov o oceľ a hliník
Spojené štáty a Európska únia sa dohodli na riešení dlhodobého sporu týkajúceho sa amerických ciel na oceľ a hliník z Európy.
EÚ bude môcť do USA dovážať určité množstvá ocele a hliníka bez uvalenia cla. Musí však zaistiť, že budú vyrobené v Európe. Obe strany tiež zastavia vo WTO spory o túto otázku.
EÚ a Spojené štáty dosiahli dohodu o vyriešení sporu okolo ciel na oceľ a hliník
Yellenová sa nebojí inflácie ani prehriatia
Americká ministerka financií Janet Yellenová nemá obavy, že by sa ekonomika USA prehrievala. Pripustila, že inflácia je vyššia, príčinou sú však komplikácie spojené s pandémiou nového koronavírusu. Na konferencii v Dubline zopakovala, že rast spotrebiteľských cien je iba prechodný.
„Nepovedala by som, že americká ekonomika sa momentálne prehrieva. V porovnaní s obdobím pred pandémiou máme stále zhruba o päť miliónov pracovných miest menej, účasť pracovnej sily klesla a dôvodom je pandémia,“ vyhlásila.
Superodpočet výdavkov na investície
Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD) víta schválenie novely daňového poriadku, ktorá zavádza dodatočný superodpočet výdavkov na investície vo výške až do 55 percent daňového odpisu z investovaného majetku ako významný impulz na reštart ekonomiky po koronakríze.
Nový nástroj pomôže podľa asociácie slovenským podnikom a priláka viac investorov zo zahraničia. Podľa APZD ide o dôležitú pomoc pre podnikateľov, ktorá je férová a spravodlivá. Zároveň nejde o inštitút štátnej pomoci, ktorý by prinášal zbytočnú byrokraciu.
APZD spustila iniciatívu Podpor slovenský priemysel. Žiada o pomoc
Transformácia automobilového priemyslu a vzdelávanie
Vzhľadom na nadchádzajúcu zmenu štruktúry pracovných miest si transformácia automobilového priemyslu vyžiada ďalšie cykly vzdelávania zamestnancov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?