Tie už často vedia veľmi slušne nahradiť aj pracovný notebook. Ale aj v oblasti Android tabletov sa stále nájde zopár exkluzívnych kúskov. Napríklad rodina Galaxy Tab S. Tretia generácia pridala pár drobností a zlepšila výkon predchodcu. Stačí to na presadenie sa na tomto čoraz nasýtenejšom trhu?
Ako prvé si je potrebné ujasniť, že Galaxy Tab S3 je zástupca tých najvybavenejších Android tabletov dneška a tomu zodpovedá aj cena od 679 eur. Až na Lenovo Yoga Tablet 3 Pro a Galaxy Tab S2 vlastne nemá konkurenciu. Ak to vezmeme širšie, konkurenciou je, samozrejme, iPad. Presnejšie iPad Pro 9,7. Vlastne je to vyslovene priama konkurencia. Zdieľajú spolu viacero parametrov aj filozofiu.
Čerstvá novinka predstavená len pred mesiacom na veľtrhu MWC v Barcelone po pár dňoch používania v nás zanechala príjemný dojem. No vedeli by sme si predstaviť aj pár drobností navyše, ktoré by ten dojem ešte zlepšili.
Samsung Galaxy Tab S3 Zdroj: Samsung
Sklo nie je praktické
Napríklad samotné telo tabletu. Spracovanie je ukážkové, pevné a luxusné. Ale z kovu je len rám a celá zadná aj predná strana je zo skla. Magnet na odtlačky prstov a skôr či neskôr sa začnú kumulovať škrabance. Takže nejaký obal alebo kryt je nevyhnutný. Navyše zlepší ergonómiu, pretože sklo vie byť klzké. Až na tieto neduhy sa Tab S3 drží v ruke dobre. Hlavne pre jeho tenkosť a hmotnosť.
Človek na to všetko zabudne, hneď ako sa rozsvieti displej. Samsung sa rozhodol pre 9,7-palcový Super Amoled s rozlíšením 2 048 x 1 536 bodov. Teda s pomerom strán 4 : 3. Presne ako iPad Pro. No ten používa LCD obrazovku. Kvalitnú, ale Amoled na novinke od Samsungu vyráža dych. Vynikajúci kontrast, farebnosť, jas a, samozrejme, perfektná čierna. Nastaviť sa dajú aj rôzne profily zobrazovania alebo filtrovanie modrého svetla pre zdravšie nočné surfovanie. Podporuje aj HDR, hoci to zatiaľ okrem pár seriálov cez Amazon Prime Video nemá reálne využitie. Displej je v tomto zariadení nie esom, ale rovno kráľovskou postupkou v rukáve Samsungu.
Zdroj: Samsung
Rám okolo displeja je dostatočne tenký, aby nerušil, a zároveň hrubý, aby bolo za čo tablet držať. Kto vie, ako by to vyzeralo, keby sa trend zakrivených displejov dostal z mobilov aj na tablety...
Digitálne pero je záležitosťou dizajnu alebo funkcií? Tak či onak, je v balení. Doteraz bolo výsadou tabletov Samsung z rodiny Note. Je tenšie, ako sme boli zvyknutí. Ale nie natoľko, aby sa vošlo do tenučkého tabletu. Má kovovú sponu, takže sa dá prichytiť o magneticky ľavý okraj. No je to len neoficiálny trik a nie je veľmi spoľahlivý. Ale môže aspoň trochu pomôcť predĺžiť dobu, kým by sme pero stratili.
Oproti Apple Pencil ho netreba nabíjať a čo je hlavné, funguje výborne. Má tenší hrot a aj jedno tlačidlo, rozoznáva viac ako štyri tisícky úrovní tlaku a displej ho rozozná už pár milimetrov nad povrchom ako pri posledných Galaxy Note smartfónoch. Rovnako aj relevantná aplikácia, ktorá z pravej hrany vysunie vejár možností. Napríklad kreslenie do snímky obrazovky, preklad slova, nad ktorým sa pero nachádza, a podobne. Človeku až teraz príde bizarné, že konkurent si za podobnú pomôcku k tabletu pýta stovku.
Zdroj: Samsung
Ostatné prvky sú, ako keby šlo o rozvaľkaný Galaxy S6 smartfón. To znamená hlavné tlačidlo s čítačkou odtlačkov prstov pod obrazovkou a vedľa neho dotykové tlačidlá na návrat a prehľad spustených aplikácií. Tie reagujú aj na dotyk stylusu. Na pravej strane sú ovládače hlasitosti a vypínač plus slot pre pamäťovú kartu a v prípade LTE verzie aj pre SIM kartu. Potom sa dá na tablete písať SMS správy a telefonovať ním. Samozrejme, cez reproduktor alebo hadsfree.