Viedeň patrí dlhodobo medzi najatraktívnejšie mestá s vysokou kvalitou života. Prispieva k tomu aj živá umelecká a kreatívna scéna. Tento potenciál si všimlo aj vedenie mesta, ktoré v roku 2003 zriadilo agentúru na rozvoj kreatívneho priemyslu. Do dnešného dňa bolo štartovacím kapitálom v celkovej výške 22,4 milióna eur podporených 356 projektov. Jedným z efektov pomoci je aj vyše 1 500 novovytvorených pracovných miest v oblastiach ako film, módny dizajn, tvorba softvéru a hier, hudba či architektúra.

Náčrt podobného plánu pre Bratislavu, i keď nie primárne finančného charakteru, obsahuje čerstvý vládny materiál o podpore kreatívneho priemyslu. Pod hlavičkou Kreatívna zóna Bratislava sa tu hovorí o možnom využití bývalých Hurbanových kasární. Víziou je nová mestská štvrť, ktorá by fungovala ako priestor kultúry a zároveň živej tvorby kreatívnych subjektov.

Kreatívny priemysel je aj súčasťou plánu rozvoja Bratislavy na roky 2010 až 2020. Pripravovaný projekt Bratislava Science City je zameraný na tvorbu infraštruktúry pre inovácie. Konkrétnym aktuálnym krokom je zapojenie mesta do projektu InCompass, v ktorom sa kreatívny priemysel skloňuje v súvislosti s podporou bratislavských IT start-upov. Pilotným pokusom oživiť slovenské mesto prostredníctvom kreatívneho priemyslu bol pôvodný projekt Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013. Plán smeroval k zastaveniu odlevu inovačného potenciálu z mesta a vytvoreniu podmienok na import kreatívnych hláv. Po minuloročnej výmene vedenia projektu sa prítomnosť kreatívneho priemyslu v slovníku mesta znížila.