Zvonka budovy stúpa nahor provizórne len narýchlo postavené schodisko. Po strmom výstupe by sa človek zrazu ocitol na mieste, ktoré niektorých Japoncov desí viac ako minuloročná nehoda v jadrovej elektrárni Fukušima.
Znovu by stál v tomto nukleárnom zariadení, len kúsok od štvrtého reaktora, neďaleko bazéna s vyhoreným i zatiaľ nevyužitým palivom. V tejto budove na piatom poschodí by narazil na poškodené steny – v jednej z nich aj na dieru, cez ktorú by zazrel žeriav či ďalšie stavebné stroje. A priamo pred ním by sa rozprestieral veľký otvor bazéna s vodou, ktorý ukrýva palivové články. Prekrýva ho silná nepremokavá plachta, pod ktorou leží viac ako tisícpäťsto tyčí.
Práve tie strašia laickú a časť odbornej verejnosti. Japonská vláda a súkromná energetická spoločnosť Tepco, ktorá nukleárnu elektráreň prevádzkuje, síce hovoria, že jadrovú elektráreň Fukušima už majú pod kontrolou. No naisto to platí len dovtedy, kým nepríde ďalšie silné zemetrasenie.
Ďalšie problémy?
Bazén s vyhodeným – a sčasti aj stále nepoužitým – palivom v štvrtom bloku jadrovej elektrárne Fukušima-Daiči je zatiaľ pokojné miesto. Vonku sa pohybuje žeriav, robotníci firmy Tepco vystužujú nižšie podlažia narušenej budovy oceľovými stĺpmi a zalievajú ich do betónu. Pred budovou rastie obrovská konštrukcia, ktorou chcú inžinieri prekryť budovu, ktorú vlani v marci poškodil výbuch vodíka a odniesol jej strechu. A v pláne je ešte ambicióznejšia misia: spoločnosť chce preniesť palivové tyče na bezpečnejšie miesto.
„Jediné, čo teraz môžeme robiť, je stále postupovať podľa plánu na odpratávanie trosiek,“ cituje denník Wal Street Journal hovorcu Tepca Jošikazu Nagaiho. Táto diplomatická odpoveď je v skutočnosti reakciou na čosi iné. Na obvinenie, že firma nerobí nič poriadne proti katastrofe, ktorá by ešte len mohla prísť.
Niektorí aktivisti tvrdia, že problémy, ktoré dosiaľ spôsobila Fukušima, vlastne ešte nič neznamenajú. Ani zhruba dvadsať- až tridsaťkilometrový evakuovaný okruh či desaťtisíce premiestnených obyvateľov by sa nedali porovnávať s ťažkosťami, ktoré by spôsobili palivové tyče zo štvrtého bloku, ak by sa dostali na vzduch a začali horieť. Zamorenie by vtedy mohlo byť väčšie, než spôsobila nehoda v Černobyle, varujú.
Problémom má byť práve budova s palivom. Poškodená konštrukcia nemusí prežiť ďalšie otrasy – a tie Fukušime vedci predpovedajú. Ak by narušená konštrukcia spadla a tyče s rádioaktívnym materiálom by sa dostali na vzduch, do blízkeho i ďalekého okolia Fukušimy by mohlo uniknúť toľko nebezpečných látok, že doterajšia kontaminácia by bola relatívne zanedbateľná.
Aspoň toľko tvrdia aktivisti, no v ich vyjadreniach je priveľa „ak“ a „keby“. „V stave, v akom sa elektráreň v súčasnosti nachádza, nemôže samovoľne spôsobiť žiadne ďalšie problémy,“ hovorí jadrový fyzik Jozef Masarik z Univerzity Komenského v Bratislave. „Problémy by mohli vzniknúť len pri porušení štandardizovaných procedúr a postupov pri likvidácii kontaminovanej časti elektrárne.“
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?