Freelancerov medzi položkami v tabuľkách Štatistického úradu nenájdete. Preto sa nielen presne nevie, koľko ľudí takýmto spôsobom pracovne funguje, ale sa nedá ani naskicovať vzorový osobnostný profil freelancera a scenár jeho pracovného života.
Reflektory záujmu však na toto indivíduum mieria čoraz viac. Vyspelé ekonomiky si všímajú, že nositelia mravčej existencie začínajú na pracovnom trhu tvoriť zásadnú masu. Šéf konzultačnej agentúry MBO Partners Gene Zaino je už dva roky citovaný s tvrdením, že počet nezávisle činných pracovníkov do roku 2020 v USA prekročí počet zamestnancov. Podľa organizácie Freelancers Union je už dnes každý tretí pracujúci Američan na voľnej nohe. Celkovo ich má byť 42 milónov, pričom v roku 2005 ich bolo len desať. Iné odhady hovoria o objemovo nižších číslach, no všetci sa zhodujú na jednoznačnom raste.
Digitalizácia práce a prehlbujúca sa špecializácia v mnohých oblastiach spôsobujú, že sa otvárajú stále nové teritóriá pre možnosti individuálnej pracovnej existencie. K dizajnérom, webdeveloperom, copywriterom, marketingovým špecialistom či biznisovým konzultantom pribúdajú ďalšie sféry. Možnosti jednoznačne zachytiť toto pole však bráni fakt, že v každej čiastkovej oblasti vládne špeciálny poriadok, vzťahy a pravidlá. Navyše, aj samotní freelanceri sa odlišne stavajú voči kategórii, do ktorej sú začleňovaní.
Dosť dôvodov na to, aby sa TREND vybral do slovenskej freelancerskej džungle preskúmať ten nejasný druh, ktorému má patriť budúcnosť.
Jakub Ptačin – webdizajn
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?