Pri takejto miere neistoty sa pokojne mohlo stať, že by do druhého kola volieb postúpili predstavitelia pravicového a ľavicového populizmu – Marine Le Pen a Jean-Luca Mélenchon. A to by bol koniec Európy, aká je dnes. Vďaka tomu, že v prvom kole uspel Emmanuel Macron, bude to mať miernejšie dôsledky: bude to „iba“ koniec Francúzska, aké vytvoril v roku 1958 prezident Charles de Gaulle.
Od vzniku piatej francúzskej republiky boli všetky prezidentské voľby súťažou socialistov a republikánov. Tieto voľby sú iné. Výber medzi Macronom a Le Pen znamená, že si v druhom kole budú Francúzi vyberať medzi politikom, ktorý chce krajinu zmeniť, ale nechať ju otvorenú, a političkou, ktorá ju chce zmeniť tak, aby sa spoločnosť uzavrela do národných hraníc.
Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška
Centrista E. Macron by mal podľa odhadov – ak sa nestane niečo nevídané – vyhrať druhé kolo volieb s prevahou približne dvadsiatich percent, ale ťažkosti nastanú hneď potom. Bude totiž musieť bojovať a uspieť na viacerých frontoch.
Ak sa mu nepodarí zastaviť doterajší trend vývoja ekonomiky, krajina vypadne z hospodárskej extratriedy. Hoci donedávna bol HDP na hlavu v Nemecku a vo Francúzsku približne rovnaký, v minulom roku už Nemci viedli o 13 percent. Francúzi zaostali vo všetkom – majú
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?