Nebolo to dávno, keď pred letom guvernér francúzskej centrálnej banky Christian Noyer presviedčal svet, že tamojšie banky sú v takej dobrej kondícii, že ani nebudú musieť pre nové bazilejské pravidlá zvyšovať kapitál. Po pár mesiacoch sa situácia zásadne zmenila. Banky sa ukázali zraniteľnejšie, než sa zdalo, keďže majú podľa Medzinárodnej banky pre zúčtovanie najväčšiu expozíciu voči gréckemu dlhu.

Akcie najväčších bánk ako Société Générale, Crédit Agricole či BNP Paribas padli tak, že sa ocitli na úrovni prepadu z roku 2009. Aby to nebolo málo, ratingová agentúra Moody’s bankám znížila rating a naznačila, že ďalšie zníženie ešte môže prísť. Ak prednedávnom analytici len naznačovali, že francúzske banky by predsa len mali zvyšovať kapitál tak, ako to robia ich kolegyne v ostatných krajinách, teraz otvorene kritizujú závislosť od krátkodobého financovania z trhu i to, že banky sú priveľké.

0089730791
Zdroj: © Franz-Marc Frei/Corbis
0089730791

Ako poznamenáva agentúra Reuters, francúzski politici, vládni predstavitelia aj banky stále pokračujú v tej istej rétorike. A tvrdia, že finančný sektor je solídny. „Tieto banky nepotrebujú viac kapitálu,“ tvrdil aj minulý týždeň Ch. Noyer magazínu Challenges. Napriek upokojujúcemu tónu sa podľa Reuters v bankách už zmeny dejú. Len zastreto informovali o tom, že idú predávať desiatky miliárd eur z aktív, aby získali kapitál. Trhy a investori sa boja, že štátna intervencia bude ďalší krok.

Že obavy z francúzskych finančných domov rastú, potvrdila napríklad aj utorková správa Financial Times. Podľa novín firma Siemens AG uložila pol miliardy eur v ECB. Tie isté eurá, ktoré pred vybrala z francúzskych bánk.