Čo ostáva po používateľoch pri bežnom surfovaní po webe a sociálnych sieťach?
Takmer všetko, čo urobíme v digitálnom svete, po sebe zanechá stopu. Na samotnom počítači sa vieme napríklad dostať k dokumentom aj po ich zmazaní. Po aktivitách, ktoré boli realizované mimo počítača, napríklad cez web alebo USB kľúč, ostáva záznam, ktorý obsahuje základné údaje, takzvané metadáta. To znamená: kde som bol, kedy som tam bol, ako dlho som tam bol, akú webstránku, akú online službu som použil. Záznam nezahŕňa obsah samotný – čo som konkrétne robil a písal. Ak napríklad s niekým četujem, počítač neukladá obsah rozhovoru, ale len navštívenú online službu, ktorú som použil, aby mi ju mohol nabudúce opäť ponúknuť. Alebo ak pracujete so súbormi, tak vám ich ponúkne ako posledné otvorené. Dôvodom je efektivita práce s počítačom, nie snaha vás špehovať.
Ako dlho tieto stopy v počítači ostávajú?
Existujú dva druhy dát, stále a dočasné. Stále ostávajú prakticky až do fyzického zničenia pevného disku. Všetko, čo máte uložené na disku, tam ostáva aj po vymazaní, až kým to neprepíšete inými údajmi. Čím väčší disk, tým nižšia šanca, že počítač premaže staré dáta novými. A dnes sa používajú obrovské disky... Pokiaľ ide o dočasné dáta, tie zmiznú napríklad pri vypnutí počítača. Už len vytiahnutie šnúry z elektriny preto ukráti vyšetrovateľov o časť dát, napríklad o text súboru, ktorý niekto editoval a zatiaľ neuložil, alebo o text, ktorý písal do četu. Na disku tieto dáta nie sú, ale v operačnej pamäti ostanú do najbližšieho vypnutia počítača alebo aplikácie. No existujú aj metódy, ktoré umožňujú dostať sa k dátam z operačnej pamäte v krátkom čase po vypnutí počítača.
Hovoríte, že nájsť možno aj zmazané dáta.
Zjednodušene povedané, ak spálim mapu k pokladu, neznamená to, že poklad zmizol. Počítač si kreslí mapu disku a značí si všetky miesta, kde môže ukladať pribúdajúce údaje. Vymazané dáta si označí tiež, ale kým ich neprepíše, poklad je stále v jame. Viete zistiť, kde jama je, a hľadáte práve tam.
Zmaže formátovanie disku aj stopy po „jamách“?
Rýchle formátovanie nie, pomalé áno. Závisí od typu disku, typu dát a prostriedkov, ktoré chcete vynaložiť na obnovu dát. Existujú firmy, ktoré nezastaví ani preformátovanie disku. Kým disk fyzicky nezničíte, k dátam sa dostanú. Záleží však na hodnote dát, pretože ceny za tieto služby sú obrovské.
Ako je to s dátami, ktoré sú v cloude, kdesi v obrích úložiskách za oceánom?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?