Koronakríza za posledný rok ukazuje, že existenčne sú ohrozené najmä malé firmy a mikropodniky. Musia sa vyrovnať s pohľadávkami, a ak sa chcú vyhnúť konkurzu, potrebujú viac financií a skutočnú pomoc od štátu. 

Bankroty a prevencia

Nedostatok financií pre neskoré platby či kompletné výpadky pri uhrádzaní faktúr bývajú najčastejšími dôvodmi, ktoré sťažia každé podnikanie. V prvom polroku tohto roka sa podľa expertov skupiny EOS, ktorá sa zaoberá manažmentom pohľadávok, dá očakávať výrazný nárast počtu spoločností v bankrote.

V portfóliu inkasných prípadov totiž vidieť väčší podiel firiem s hotovostnými problémami. Tie si podľa generálneho riaditeľa Coface pre Slovensko a Česko Jána Čarného často ťažkajú na pokles výrobných a obchodných aktivít, pokles objednávok od zákazníkov, no rovnako rastie počet prípadov nesplácania faktúr.

V dôsledku toho sa roztáča špirála druhotnej platobnej neschopnosti. „Pokiaľ ide o štruktúru pohľadávok, najproblémovejší na Slovensku je v súčasnosti stavebný sektor a subdodávatelia naviazaní na stavebníctvo.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa