Vláda chce takto nakopnúť podniky k výskumným aktivitám, ktorých podiel na celkových výdavkoch je dlhodobo nízky. Je to síce rozumná myšlienka, ale všetko závisí od realizácie. Systém prideľovania eurofondov je oproti minulosti precíznejší, no zrejme sú v ňom stále diery, ktoré treba vychytať čo najskôr. Slovensko už premrhalo stovky miliónov eur na nefungujúcu informatizáciu či recykláciu odpadov. Bola by škoda, keby sa na tento zoznam dostal aj výskum.

Veľké lákadlo

Na začiatku bola záhada spoločnosti Helske, ktorá sľubuje, že v Spišskej Novej Vsi postaví rozsiahlu fabriku a výskumné centrum za desiatky miliónov eur. Pri preskúmaní základných faktov je zrejmé, že ide o nedôveryhodný a rizikový projekt. Ťažšie sa už hľadalo vysvetlenie, o čo majiteľom firmy Helske ide.

Až do momentu, keď vysvitlo, že Helske sa uchádza o eurodotácie z Operačného programu Výskum a Inovácie. Aktuálne sa v ňom posudzujú štyri veľké výzvy. Najmä dve z nich na ministerstve školstva sa stali silným magnetom pre firmy. Dá sa cez ne získať viac peňazí ako na iných ministerstvách. Napríklad vo výzve na dlhodobý strategický výskum sa môže podpora na jeden projekt vyšplhať až do výšky 40 miliónov eur. Štedrejšie je aj nastavenie spolufinancovania. Pri základnom výskume prepláca EÚ sto percent oprávnených nákladov. Pri priemyselnom si môže veľký podnik prefinancovať z eurofondov 65 percent a malý ešte viac.

Lukratívne podmienky vyvolali nebývalý záujem. Zrazu chcel byť každý výskumník a požadovaná suma z eurofondov sa vyšplhala na tri miliardy eur. Granty ministerstva hospodárstva až také lákavé nie sú. Aj tam sa dá získať slušná suma peňazí, no nároky na spolufinancovanie zo strany žiadateľa sú vyššie. Únia prepláca menšiu časť projektu.

Granty ministerstva školstva sa v takomto rozsahu otvorili súkromným firmám prvýkrát. Predtým z nich čerpali najmä univerzity a Slovenská akadémia vied. Vláda si stanovila za cieľ nakopnúť výskumné aktivity v podnikoch, ktoré dnes tvoria minoritnú časť celkových výdavkov na výskum. Podiel firiem má do roku 2020 stúpnuť na dve tretiny. Druhým cieľom bolo prepojiť výskumné organizácie s firmami, aby sa poznatky vo väčšej miere uplatnili v praxi. Aj preto sa eurofondy z rezortov školstva a hospodárstva spojili do jedného obrieho operačného programu.

Sklamaní kontrolóri

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa