Prečo ste sa prestali venovať dovozu Slovákov do Českej republiky?

Po roku 2010 záujem Slovákov o takú prácu radikálne klesol. Začali sme preto otvárať pracovný trh v Poľsku, Rumunsku a Bulharsku a do roku 2016 nám tieto trhy, ktoré sú súčasťou Európskej únie, stačili.

Dnes sa o zahraničných pracovníkoch hovorí najmä v súvislosti so Srbmi a s Ukrajincami, a nie s Rumunmi a Bulharmi. Prečo?

Zmenila sa situácia. Napríklad v Rumunsku sa nezamestnanosť pohybuje na úrovni päť percent. V rokoch 2010 – 2015 odišli za prácou tri milióny Rumunov, najmä do Nemecka, Francúzska, Talianska a Spojeného kráľovstva. Slovensko pri tom zohralo úlohu tranzitnej krajiny, kde si cudzinci zarobili na štart v krajinách západnej Európy.

Firmy, ktoré sa k cudzincom správajú zle, riskujú stratu renomé

Peter Dosedla Zdroj: Maňo Štrauch

Odkiaľ máte tieto údaje?

Robíme si štatistiky, sledujeme sociálne siete, ale aj otvorene sa nám k tomu priznávajú. V Nemecku sú oveľa vyššie platy, ale málokedy sa dostanete do firmy napriamo. Zahraničný pracovník si potrebuje našetriť peniaze na prenájom, preklenúť obdobie, kým si nájde prácu a nabehne mu prvá výplata. Na Slovensku mu firma zabezpečí ubytovanie, dopravu do práce a preddavok na mzdu, kým nabehne na štandardné výplaty. Preto príde na tri až šesť mesiacov na Slovensko a po zarobení si financií na štart na Západe ide ďalej.

Ostávajú nejakí na Slovensku?

Ak sa bavíme o Rumunoch a Bulharoch, zhruba polovica z nich tu ostane. Zapáči sa im tu alebo uprednostnia nižšie životné náklady.

Po vstupe Rumunska a Bulharska do EÚ sa postupne zvyšuje životná úroveň ich obyvateľov. Asi sa to prejavilo aj na ich záujme pracovať na Slovensku.

Určite. Ďalší dôvod je výroba just-in-time. Dochádzanie na turnusy – tri týždne práca a týždeň doma s rodinou preto už nie je veľmi rozšírené, zahraniční pracovníci musia vydržať od dovolenky po sviatky. Takže migrujú už len ľudia, ktorí majú odrastené deti alebo rodinu ešte nemajú. Predtým to boli práve ľudia, ktorí potrebovali živiť rodinu. Súvisí to s tým, že platy u nich doma stúpli a radšej sa uspokoja s 500 – 600 eurami doma s rodinou ako cestovať kvôli 700 – 800 eurám na Slovensko.

Firmy, ktoré sa k cudzincom správajú zle, riskujú stratu renomé

Peter Dosedla Zdroj: Maňo Štrauch

Aký je v súčasnosti na Slovensku dopyt po zahraničných pracovníkoch?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa